• facebook
 • rss
 • Nagroda za dialog polsko-żydowski

  łk

  dodane 17.02.2017 11:58

  Bella Szwarcman-Czarnota i prof. Wacław Wierzbieniec zostali laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała.

  Nagroda, ufundowana przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydenta Krakowa i Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie, od 9 lat przyznawana jest osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego.

  Bella Szwarcman-Czarnota, tłumaczka i pisarka, została uhonorowana za twórczość w duchu dialogu. Ma ona w swoim dorobku ogromną liczbę tłumaczeń, które przybliżyły polskim czytelnikom twórczość żydowskich autorów, m.in. wspomnienia Jechiela Rajchmana "Ocalałem z Treblinki", "Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma" Menachema Kipnisa czy "Żydowskie bajki z Czerniowców" Eliezera Sztejnbarga.

  We własnej twórczości pisarka skupia się na tematyce dotyczącej kobiet w judaizmie. Jej głos jest istotny wobec dominującej, "męskiej" interpretacji Tory. Jedna z jej książek - "Księga kobiet - kobiety Księgi" - ukazała się na katolickim portalu, a następnie została opublikowana w katolickim wydawnictwie, dając odbiorcom wyjątkową okazję do zapoznania się z bogactwem żydowskiej kultury.

  Drugi tegoroczny laureat jest historykiem i wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prof. Wacław Wierzbiniec jest autorem licznych książek i artykułów dotyczących historii i kultury Żydów w XIX i XX w. To człowiek bardzo aktywnie promujący dobre relacje polsko-żydowskie, m.in. zainicjował on obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które obecnie są organizowane już w 23 miejscowościach na Podkarpaciu. Jego działania, w tym upamiętnianie dziedzictwa żydowskiego na Podkarpaciu, są dla wielu zachętą do angażowania się na rzecz spraw polsko-żydowskich.

  Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 marca o godz. 12 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień wcześniej o godz. 18 w kościele św. Barbary w Krakowie zostanie odprawiona Msza w intencji śp. ks. Stanisława Musiała.

  Do Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za 2016 rok w kategorii za twórczość byli nominowani także Adam Bartosz i Jan Grosfeld. Za działalność społeczną nominację otrzymały natomiast Agnieszka Cahn i Bente Kahan.

  Wyróżnieni w tym roku dołączyli do grona wcześniejszych laureatów, m.in. Stefana Wilkanowicza i nieformalnej Grupy Przyjaciół z Olkusza (Ireneusza Cieślika, Olgerda Dziechciarza, Krzysztofa Kocjana, Dariusza Rozmusa), Stanisława Krajewskiego i Mirosława Skrzypczyka czy ks. Romualda Jakuba Weksler-Waszkinela i Zofii Radzikowskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół