• facebook
 • rss
 • Nie chodzi o kawałek mięsa

  łk

  dodane 02.03.2017 20:44

  Do szukania Bożych dróg i rezygnowania z działań, które są z nimi sprzeczne, zachęcał bp Tadeusz Pieronek, podczas Mszy św. w kolejnym kościele stacyjnym archidiecezji krakowskiej - kościele św. Krzyża.

  W wygłoszonej w czwartek 2 marca homilii hierarcha tłumaczył, że przez cały Wielki Post wierzący powinni mieć w pamięci słowa z Księgi Powtórzonego Prawa o tym, że Bóg stawia człowieka przed wyborem życia lub śmierci, błogosławieństwa albo przekleństwa.

  - Ten biblijny obraz wskazuje na naszą wędrówkę przez życie doczesne do ostatecznego celu, jakim jest zjednoczenie z Bogiem i szczęśliwe obcowanie z Nim w wieczności - zaznaczył.

  - To wizja dwóch dróg, z których jedna przez posłuszeństwo Bogu prowadzi do życia wiecznego, druga zaś, odrzucająca Boga, oznacza śmierć - dopowiedział.

  Biskup zauważył, że pomimo tak jasnych wskazań dzisiejszy świat szuka własnej drogi szczęścia i "w tym poszukiwaniu szczęścia oskarża Boga o to, że On swoimi przykazaniami krępuje ich wolność".

  - W takim oskarżeniu Boga jest diabelskie "Non serviam!" - "Nie będę służył!", czyli stawianie siebie, jako uległych pokusie szatana - przestrzegał.

  Mówił, że największa prawda o człowieku wynika ze słów: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

  - Bóg wie, że jesteśmy słabi i grzeszni, ale mimo wszystko nie rezygnuje z nas. W jakimkolwiek bylibyśmy stanie wiary, zawsze daje nadzieję życia wiecznego, jeżeli tylko będziemy zdolni podjąć swój życiowy krzyż tak, jak On to zrobił dla nas na Golgocie - przekonywał bp Pieronek.

  Jak zaznaczył, krzyż ten polega na potrzebie stałego kontaktu z Bogiem poprzez modlitwę i panowaniu nad zachciankami swojego ciała.

  - Nie chodzi o odmówienie sobie kawałka mięsa. Chodzi o wewnętrzną dyscyplinę, która porządkuje nasze codzienne życie, które powinno być zgodne z przykazaniami Bożymi. Post to właśnie umiejętne trzymanie w ryzach naszych pragnień, nieszanujących przykazań Bożych - wyjaśnił.

  - Przeżywaliśmy w życiu już wiele okresów Wielkiego Postu. Jaki mamy bilans wykorzystania tego świętego czasu na nasze osobiste nawrócenie? Niech to pytanie stanie się pomocą w naszym osobistym rachunku sumienia - powiedział na zakończenie.

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół