Miał się on odbyć w środę 15 marca w murach Collegium Novum UJ, najpierw jako spotkanie otwarte, później jako spotkanie zamknięte. Jedno i drugie zostało odwołane.
Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego swoją decyzję uzasadniają tym, że nie byłyby w stanie zapewnić uczestnikom spotkania bezpieczeństwa, nawet jeśli byłoby ono zamknięte, wyłącznie dla osób należących do Koło Naukowego Prawa Kanonicznego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ. Obawiają się protestów, jakie od ostatniego piątku trwają w Krakowie w związku z pierwszą wizytą w Polsce Rebekki Kiessling - kobiety, która mówi o sobie, że żyje tylko dlatego, iż przed laty aborcja w USA była zakazana.
Nagłośniony przez "Gazetę Wyborczą" protest zorganizowały feministyczne i lewicowe organizacje (m.in. "Dziewuchy Dziewuchom", Federacja Anarchistyczna oraz koła naukowe działające na Wydziale Filozoficznym UJ), a ci, którzy się pod nim podpisali, wysuwali kuriozalne argumenty. W liście złożonym w rektoracie UJ napisali m.in.: "Nie zgadzamy się, by w murach uczelni sankcjonowano szarlatanerię i fundamentalizm, nie zgadzamy się na szarganie idei Uniwersytetu. Uważamy, że współpraca instytucji publicznej z taką organizacją jak Ordo Iuris urąga standardom oraz opinii tej instytucji. To wykorzystywanie autorytetu uniwersytetu do uwiarygodnienia promowanych przez tę organizację idei, które rozmijają się z doniesieniami naukowymi".
Szarlatanerią nazwana została obrona życia poczętego, także w efekcie gwałtu.
Organizatorzy spotkania z Rebeccą Kiessling (Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iris i Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ) relacjonują w rozmowie z GN, że wczoraj podczas spotkania w dziekanacie Wydziału Prawa rozmowa z władzami UJ zmierzała do tego, by zamiast wykładu otwartego, zorganizować wykład zamknięty dla osób postronnych. Dziś warunki postawione przez UJ w kwestiach bezpieczeństwa stały się jednak zaporą nie do przejścia. Pod uwagę została wzięta nawet konieczność ewakuacji budynku, niemożność opanowania sytuacji przez straż rektorską i policję, gdyby doszło do rękoczynów itp.
Finalnie otwarte spotkanie z Rebeccą Kiessling odbędzie się jutro, czyli 15 marca, ale w budynku głównym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II o godz. 18.30 (ul. Franciszkańska 1, sala 111). Jego organizatorem będzie Ordo Iuris, a gospodarzem - Katedra Bioetyki Wydziału Filozoficznego UPJPII.
Przeczytaj także: