• facebook
 • rss
 • Tysiącletni pomnik historii

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 15.03.2017 14:57

  Zespół klasztorny benedyktynów w Tyńcu został dziś wpisany na Listę Pomników Historii. Uroczystość z udziałem Andrzeja Dudy odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

  Wpisem na Listę Pomników Historii honoruje się od 1994 r. obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz o znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski.

  - Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym. Każdy z tych obiektów niesie w sobie wielką historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury; dziełem inżynierskim, a także, z całą pewnością również przejawem twórczości artystycznej. Są tu m.in. obiekty, które mają tyle wieków historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej. Są tu także obiekty kultu religijnego, w których jest wielka siła ducha - powiedział prezydent Duda, który po raz pierwszy w swojej kadencji podpisał rozporządzenia o wpisie na Listę Pomników Historii.

  - To wyraz uznania dla wszystkich pokoleń tych, którzy w Tyńcu mieszkali, modlili się i pracowali - powiedział o. Szymon Hiżycki OSB, przeor tynieckiej wspólnoty benedyktyńskiej.

  Benedyktyni osiedli w Tyńcu w połowie XI w. Opactwo stało się miejscem ich modlitwy i pracy. Tak pozostało do dziś. Są tu zarówno ośrodek modlitwy, jak i placówka pracy na rzecz kultury chrześcijańskiej. Kościół pw. Świętych Piotra i Pawła oraz zabudowania klasztorne były wielokrotnie przebudowywane. Można obecnie zaobserwować zachodzące tu przez wieki przemiany architektoniczne. Po wojnie stopniowo odbudowywano zrujnowany klasztor. Główna część renowacji zakończyła się w 2008 r., gdy odbudowano południowe skrzydło klasztoru, tzw. Wielką Ruinę. Historię opactwa pokazuje m.in. znajdujące się przy klasztorze muzeum.

  Równocześnie z zespołem opactwa benedyktynów na Listę Pomników Historii wpisano również: radiostację w Gliwicach, kościół ewangelicko-augsburski zwany kościołem Pokoju w Jaworze, kościół Nawiedzenia NMP w Klępsku, żelazny most łańcuchowy na rzece Mała Panew w Ozimku, rezydencję książąt Sułkowskich w Rydzynie, katedrę rzymskokatolicką i ewangelicki kościół w Świdnicy, pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu i zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

  Na liczącej obecnie 70 zabytków Liście Pomników Historii znajduje się m.in. historyczny zespół miejski Krakowa i Kopalnia Soli w Wieliczce. W kolejce czekają m.in. zespół opactwa benedyktynek w Staniątkach, układ urbanistyczny starej części Nowej Huty i kopiec Kościuszki w Krakowie.

  Czytaj także:

  Tyniecki pomnik historii

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół