• facebook
 • rss
 • Kraków radzi Panamie

  ks. Piotr Studnicki

  dodane 06.04.2017 11:13

  Organizatorzy ŚDM Kraków 2016 dzielą się swoimi doświadczeniami z liderami duszpasterstw, ruchów i wspólnot młodych katolików z całego świata, którzy przybyli do Rzymu na zaproszenie watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

  Wśród delegacji z ponad 100 krajów oraz kilkudziesięciu ruchów i wspólnot młodych katolików są również organizatorzy spotkania młodych, które w styczniu 2019 r. ma odbyć się w Panamie.

  W spotkaniu zorganizowanym pod hasłem: "Z Krakowa do Panamy. Synod w drodze z młodymi" Polskę reprezentuje ponad 30-osobowa delegacja Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, na której czele stoją kard. Stanisław Dziwisz oraz bp Damian Muskus.

  Przemawiając 5 kwietnia do ponad 300 uczestników spotkania, kard. Dziwisz podkreślił znaczenie fenomenu ŚDM dla całego społeczeństwa. - W świecie, o którym mówi się, że cierpi na chorobę zamkniętych drzwi, chorobę obcości i obojętności, wciąż istnieje prawdziwa potrzeba bycia razem, spotkania, wymiany i wspólnoty. ŚDM są zawsze potwierdzeniem i umocnieniem wagi solidarności. Są pewnego rodzaju proroctwem nadziei, że pomimo wszystko nie żyjemy w erze "śmierci człowieka", że i dzisiaj można tworzyć mocne więzi z Bogiem i ludźmi - powiedział kardynał.

  Według emerytowanego metropolity krakowskiego, jednym z widocznych owoców spotkania młodych w Krakowie było przekroczenie ram wspólnoty kościelnej i wyjście do ludzi poza Kościołem. - Wielu ludzi uznających siebie za niewierzących zaświadcza, że ŚDM były również i dla nich wielkim i znaczącym wydarzeniem, w którym uczestniczyli na różne sposoby, chociaż zawsze z radosnym i pałającym sercem - zauważył kard. Dziwisz.

  Przedstawiając poszczególne etapy przygotowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, bp Muskus podkreślił młody charakter krakowskiego komitetu. - Komitet Organizacyjny liczył na początku zaledwie 40 osób, by w okresie bezpośrednich przygotowań do ŚDM osiągnąć liczbę niemal 300 pracowników i wolontariuszy. Komitet ten był najmłodszy w dziejach Światowych Dni Młodzieży, a jednak podołał stawianym mu zadaniom. Entuzjazm młodości splótł się tu bowiem z doświadczeniem ekspertów - powiedział bp Muskus.

  Obok podsumowania ŚDM Kraków 2016 uczestnicy rozmawiają na temat synodu o młodzieży, który w październiku 2018 r. odbędzie się w Watykanie, oraz o przygotowaniach do spotkania młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. W sobotę delegaci mają spotkać się z Ojcem Świętym w rzymskiej bazylice Matki Bożej Śnieżnej. Spotkanie zakończy się w niedzielę 9 kwietnia uroczystym przekazaniem przez młodzież z Krakowa symboli ŚDM swoim rówieśnikom z Panamy podczas Mszy św. na pl. św. Piotra.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół