• facebook
 • rss
 • Niech króluje taniec!

  Justyna Zygmunt

  dodane 12.05.2017 11:28

  11 maja w Teatrze Variete miłośnicy tańca wspólnie z Baletem Dworskim "Cracovia Danza" świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca.

  Tancerze zaprezentowali spektakl "Ballet des Nations" (Balet Narodów). Publiczność na moment przeniosła się do Europy Środkowej połowy XVIII wieku i oglądała tańce z Węgier, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Czech. Różnorodność form tanecznych i muzyki oraz bogate stroje tworzyły niezwykle ciekawe widowisko.

  Widzowie byli zachwyceni - bardzo podobały się im zarówno kostiumy, jak i połączenie różnych form tańca oraz muzyki. Co więcej, widok promiennie uśmiechniętych artystów w zestawieniu z ich zaangażowaniem w spektakl sprawiły, że wszyscy czuli się, jakby tancerze za sprawą magii tańca przenieśli ich w czasie w inną epokę.

  Po występie Józef Gawron, wicewojewoda małopolski, wręczył brązowe medale "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Otrzymali je Romana Agnel, dyrektor baletu, oraz tancerz Dariusz Brojek. Nagrodę Fundacji "Ardente Sole", która - zgodnie z tradycją - przyznawana jest w Dniu Tańca jednemu tancerzowi, trafiła natomiast do Jana Fečko.

  Balet "Cracovia Danza" jest jedynym w Polsce zawodowym zespołem zajmującym się tańcem dawnym. Jego założycielka R. Agnel przekonuje, że jeśli stale podejmujemy prace nad konserwacją zabytków, chodzimy do muzeów i zachwycamy się obrazami, czytamy dzieła dawnych kultur i wykonujemy muzykę klasyczną, to powinniśmy także uprawiać tańce tamtej epoki.

  - Taniec jest pasją, która cały czas mi towarzyszy i nie przestaje mnie zachwycać. Źródła baletu są niesamowicie interesujące. Poprzez taniec poznaję kultury wielu narodów, ludzi i ich mentalność - tłumaczy tancerka i choreograf oraz dodaje, że z jednej strony oddaje tańcu bardzo dużo, ale z drugiej - taniec daje jej o wiele więcej.

  Za choreografię w sztuce "Ballet des Nations" odpowiadali Romana Maciuk-Agnel, Leszek Rembowski oraz Michał Zubkow, kostiumy stworzyła Monika Polak-Luścińska, a oprawę multimedialną - Krzysztof Antkowiak.

  - Taniec jest moją nieustającą pasją - mówi Romana Agnel   - Taniec jest moją nieustającą pasją - mówi Romana Agnel Tomasz Korczyński

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół