W 100. rocznicę objawień fatimskich kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. w Wadowicach, rodzinnym mieście papieża Polaka.
Przypomniał on m.in., że dokładnie sto lat temu, 13 maja 1917 r., w czasie szalejącej od trzech lat w Europie wojny światowej, w zagubionej wiosce portugalskiej Matka Boża objawiła się trojgu prostych, biednych dzieci: Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos.
- Objawienia te powtarzały się aż do października, a pamięć o tych nadzwyczajnych zjawiskach trwa w Kościele po dzień dzisiejszy, umacniając wiarę i nadzieję ludu Bożego na całym świecie - mówił emerytowany metropolita krakowski.
Kard. Stanisław Dziwisz podkreślał też, że jeśli Kościół zaakceptował orędzie z Fatimy, stało się tak przede wszystkim dlatego, że orędzie to zawiera prawdę i wezwanie samej Ewangelii. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że "orędzie z Fatimy jest w swej istocie wezwaniem do nawrócenia i pokuty, tak jak Ewangelia".
- Oto jak możemy spojrzeć na to, co wydarzyło się sto lat temu i co nadal przemawia do współczesnego Kościoła. Niech wezwanie do nawrócenia, do pokuty i do modlitwy towarzyszy nam nieustannie na drogach naszego chrześcijańskiego życia - zachęcał kard. Dziwisz. Nawiązał także do zamachu na Jana Pawła II, który miał miejsce na Placu św. Piotra 13 maja 1981 roku.
- Matka Boża ocaliła życie papieża, który miał jeszcze do spełnienia ważne zadania. To przecież on wniósł ogromny wkład w obalenie komunizmu w naszej części świata. Nie miał do dyspozycji żadnej armii. Uczynił to siłą prawdy o Bogu i człowieku, którą głosił niezmordowanie przez cały swój pontyfikat - mówił kard. Dziwisz.
- Nie miejsce dziś i czas, by przypominać najważniejsze dokonania jego pontyfikatu, ale świadomi jesteśmy, ile Kościół i świat zawdzięczają papieżowi rodem z Wadowic - mówił emerytowany metropolita krakowski i wieloletni sekretarz Jana Pawła II.
Wraz z nim Eucharystię w kościele św. Piotra w Wadowicach koncelebrowali księża z rocznika święceń 1977, obchodzący 40-lecie kapłaństwa. Do tego grona należy m.in. ks. prałat Tadeusz Kasperek, proboszcz wadowickiej parafii.
W samej parafii żywy jest kult MB Fatimskiej. Kiedy w 1991 r. Jan Paweł II konsekrował kościół, poświęcił wykonaną z drzewa palisandrowego figurę Pani Fatimskiej. Dokonał wtedy także aktu jej koronacji. Obecnie jest ona umieszczona w bocznym ołtarzu. Od maja do października każdego 13. dnia miesiąca parafianie gromadzą się na nabożeństwach fatimskich, a przez cały rok - w każdą środę o godz. 18 - uczestniczą w nowennie do Matki Bożej Fatimskiej.