• facebook
 • rss
 • Abp Jędraszewski: troska o jedność Kościoła jest naszym zadaniem

  as /BPAK

  dodane 18.05.2017 12:26

  W przeddzień 97. urodzin św. Jana Pawła II w kaplicy domu biskupów krakowskich abp Marek Jędraszewski odprawił Mszę św. dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

  - Jako młody, żywy Kościół, pomnik szczególny Jana Pawła II, idźcie w całym swoim życiu, teraz i w przyszłości, zatroskani o osobistą jedność z Chrystusem, na którym trzeba budować całe życie, a dalej o jedność Kościoła, który jest przecież naszą matką - powiedział do młodych metropolita krakowski.

  Odnosząc się do czytań mszalnych, podkreślał znaczenie jedności z Jezusem Chrystusem: - Różne czynniki, i te wewnętrzne, i te zewnętrzne, chciałyby nas od Chrystusa oddzielić, ale my mamy na Nim budować całą swoją egzystencję. Mamy żyć w łasce. Mamy w Nim trwać i nie wolno nam pozwolić, aby ktoś nas od Niego oderwał.

  Kaznodzieja przypomniał, że jedność jest podstawowym zadaniem dla Kościoła. - Sprawą ludzi są podziały. To następstwo grzechu pierworodnego i ludzkich ambicji, pychy i braku pokory, ale chrześcijanie mają za wszelką cenę o tę jedność dbać - podkreślił.

  Przytaczając przykład z pierwszych lat chrześcijaństwa, wskazał na kształtujący się wówczas model rozwiązywania sporów w Kościele: - Należało odwołać się do Piotra i tych, którzy wraz z nim tworzą kolegium. Wtedy to byli apostołowie, dziś jest to Piotr naszych czasów i biskupi. Nie byłoby tych tragicznych następstw, łącznie z wojnami religijnymi, gdyby za każdym razem, w każdym pokoleniu, przy kolejnych podziałach, spory rozwiązywano w duchu wyznaczonym przez pierwszy Kościół. Gdyby sprawy, zwłaszcza doktrynalne, były rozstrzygane przez Ojca Świętego i kolegium biskupów - zauważył arcybiskup krakowski.

  - Mamy wielkie zadanie: troszczyć się o Kościół, kochać go, a w tym mieści się także zatroskanie o jedność Kościoła. O jedność, którą musimy wypraszać w modlitwach. Jeżeli ta jedność zostanie utrzymana, to Kościół stanie się rzeczywiście znakiem widzialnym obecności Chrystusa w świecie - mówił abp Jędraszewski.

  Na zakończenie homilii metropolita poprosił młodych uczestniczących w Mszy św. "o miłość do Kościoła, o modlitwę o jedność w Kościele, o to, aby nasza obecność pośród świata była znakiem widzialnym, przekonującym, że od Boga wychodzimy i staramy się - otwarci na działanie Ducha Świętego - być Jego świadkami na dzisiaj i na jutro".

  Po Mszy św. metropolita krakowski spotkał się ze stypendystami i duszpasterzami Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w sali okna papieskiego.

  Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i ojczyzny. Obecnie obejmuje programem stypendialnym 2300 gimnazjalistów, licealistów i studentów z całej Polski, w tym około 200 uczących się w krakowskich szkołach. W program pomocy włączona została także młodzież polskiego pochodzenia z Brazylii, Argentyny, Mołdawii, Ukrainy, Rosji, Uzbekistanu i Kazachstanu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół