• facebook
 • rss
 • Tajemnica świętości papieża

  mk

  dodane 18.05.2017 13:17

  - Był i jest największym z Polaków. Stał się dojrzałym owocem ponadtysiącletnich dziejów Chrystusowego Kościoła na naszych ziemiach - mówił o Janie Pawle II, w 97. rocznicę jego urodzin, kard. Stanisław Dziwisz.

  Wieloletni sekretarz Karola Wojtyły i emerytowany metropolita krakowski w czwartek rano przewodniczył Mszy św. w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II.

  Jak podkreślał kard. Dziwisz, Jan Paweł II "okazał się opatrznościowym darem dla współczesnego Kościoła i świata". - Polska zawdzięcza mu wolność. Od jego błogosławionej śmierci i odejścia do domu Ojca minęło już 12 lat, a jednak pozostaje on nadal obecny w życiu i świadomości Kościoła. Dlatego staramy się odczytywać, co chciał nam przekazać i co przekazał swoją postawą i służbą, swoim nauczaniem i świętością - mówił.

  Nawiązując do odczytanej Ewangelii, w której Jezus pyta Piotra: "Czy miłujesz mnie?", kardynał wspomniał: - W 25. rocznicę pontyfikatu Jan Paweł II ujawnił Kościołowi z całą prostotą i pokorą, że identyczny dialog odbywał się każdego dnia w jego sercu. Wpatrywał się w spojrzenie Chrystusa, który znał jego ludzkie ułomności, ale ośmielał go, by - podobnie, jak Szymon Piotr - z ufnością odpowiadał: "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham", i by podejmował powierzone mu zadania. Oto tajemnica serca papieża. Oto tajemnica jego świętości. Oto najgłębsze źródła jego nieprzeciętnej i ofiarnej służby Kościołowi i światu.

  W homilii kard. Dziwisz przypomniał także słowa Jana Pawła II, który - już jako papież - przekonywał, że człowiek sam siebie nie może zrozumieć do końca bez Chrystusa. "Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa" - wyjaśniał Ojciec Święty.

  - W centrum rozległego nauczania Jana Pawła II był zawsze Chrystus. To On - Syn Boży i Odkupiciel człowieka - był i jest najważniejszą Dobrą Nowiną, głoszoną od dwóch tysięcy lat i przypominaną światu przez Kościół. Jan Paweł II wpisał się w tę historię i w dialog zbawienia potrzebny każdemu pokoleniu - zaznaczył kard. Dziwisz.

  Przypomniał, że św. Jan Paweł II wiele uwagi poświęcał także rodzinom i młodzieży. - Droga życia Karola Wojtyły zaczęła się 97 lat temu w Wadowicach i zaprowadziła go do współczesnego świata. Głosił Ewangelię Jezusa Chrystusa słowem, służył Kościołowi jako mądry przewodnik, przemawiając najgłębiej do wszystkich swoją osobistą świętością. Droga zdobywania świętości, czyli droga miłości i służby, jest otwarta przed każdym z nas - podsumował.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół