• facebook
 • rss
 • Dali całych siebie

  dodane 07.06.2017 18:21

  Oklaskami dla franciszkańskich męczenników - błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego - zakończyła się homilia, którą 7 czerwca wygłosił w Krakowie abp Ángel Francisco Simon Piorno z Peru.

  W dniu liturgicznego wspomnienia męczenników ordynariusz diecezji w Chimbote w Peru, na terenie której franciszkanie posługiwali i ponieśli męczeńską śmierć, przewodniczył Mszy św. w krakowskiej bazylice franciszkanów.

  W homilii podkreślał, że miłość Chrystusa ma trzy wymiary, które - jak mówił - doskonale zrozumieli błogosławieni Michał i Zbigniew. To służba, ofiara i męczeństwo.

  - Zostali posłani do ludzi, którzy w tym czasie przeżywali głód, byli zmarginalizowani. Mieli ten przywilej, żeby klęknąć przed tymi ludźmi - mówił o posłudze franciszkanów biskup Chimbote. - Oni uczą, że nie chodzi o to, by oddać coś z nas. Chodzi o to, żeby oddać całych nas jako ofiarę - dodał.

  - Nie wszyscy jesteśmy powołani, żeby umrzeć jako męczennicy, jak nasi bracia. Być może nas Bóg nie prosi, byśmy zginęli tak okrutną śmiercią, ale byśmy każdego dnia ofiarowali nasze życie w służbie innym - tłumaczył abp Ángel Francisco Simón Piorno.

  Podczas swojej wizyty arcybiskup odwiedził m.in. franciszkańskie seminarium, w którym przyszli męczennicy przygotowywali się do pracy misyjnej, a także Auschwitz, Częstochowę i dwa krakowskie sanktuaria - św. Jana Pawła i Bożego Miłosierdzia.

  - Kościół krakowski doświadczył cierpienia, ale doświadczył także wiary, która sięga granic ludzkich możliwości - mówił w homilii. - Dziękuję ci, Kościele krakowski, i zachęcam do tego, byś nadal dawał światu ludzi, którzy są w stanie naśladować to, co zbawia świat - miłość Chrystusa - dodał.

  Na zakończenie zachęcił do przypomnienia sobie momentu ogłoszenia polskich franciszkanów błogosławionymi, który miał miejsce 5 grudnia 2015 roku. - Zaklaszczmy tak, by błogosławieni Michał i Zbigniew usłyszeli nas w niebie - powiedział, a zgromadzeni w bazylice odpowiedzieli gromkimi oklaskami.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół