• facebook
 • rss
 • 5 świeczek na torcie podhalańskich amazonek

  Jan Głąbiński

  dodane 10.06.2017 18:22

  Niezwykle dzielne i pracowite góralki już 5 lat szerzą wiedzę o badaniu piersi u kobiet. Na swój jubileusz pielgrzymowały do Gaździny Podhala.

  - Cieszę się, że wasze drogi zawsze prowadzą do Matki Boskiej Ludźmierskiej, która was przytula w codziennych troskach, zmaganiach. Po prostu otula każdą, każdego z nas - mówił ks. Jerzy Filek, kustosz ludźmierskiego sanktuarium i proboszcz parafii. Amazonki uświetniły liturgię, czytając słowo Boże modlitwę wiernych.

  Na zakończenie Eucharystii amazonki zawierzyły siebie i swoje rodziny Matce Boskiej Ludźmierskiej, odśpiewały także swój hymn. Ostatnim punktem ludźmierskiej pielgrzymki kobiet była modlitwa przy figurze Jana Pawła II w Ogrodzie Maryjnym. Amazonki zapaliły znicze pamięci, złożyły wiązanki kwiatów w kolorze białym i żółtym. Ważnym momentem było odczytanie apelu do wszystkich samorządów w Polsce, aby przeznaczyły w 2018 r. 100 tys. zł na profilaktykę związaną z badaniem piersi. "Profilaktyka niewiele kosztuje, a zdrowie naszych pań jest bezcenne. Rok 2018 niech będzie rokiem dbania o zdrowie matek i żon na Podhalu, a także w całej Polsce" - czytamy w apelu amazonek.

  Z Ludźmierza pojechały do Nowego Targu, gdzie w jednej z tamtejszych restauracji odbyła się dalsza część uroczystości. - Wszystkim, naprawdę wszystkim dziękujemy za współpracę, obecność na naszym małym jubileuszu - mówiła Krystyna Iskrzycka z nowotarskich amazonek. Do stolicy Podhala dojechały panie z Tarnowa, Nowego Sącza, Krakowa, a nawet z Popradu. Byli reprezentanci władz samorządowych na czele ze wicestarostą Władysławem Tylką i radnym Sejmiku Rojewódzkiego, jak i Rady Miasta.

  Jubileusz podhalańskich amazonek był okazją do wręczenia Bursztynowego Łuku Amazonek. Panie wyróżniły m.in. s. Danutę Lipińską z Ludźmierza i Jolantę Worwę z Fundacji im. A. Worwy z Nowego Targu oraz radną Bogusławę Korwin. Przekażą wyróżnienie także nowotarskiej pani wiceburmistrz. Miejscowy magistrat wsparł w tym roku spotkanie podhalańskich amazonek.

  W spotkaniu wzięła udział Elżbieta Markowska, od 10 lat prezes Stowarzyszenia "Częstochowskie Amazonki", liderka wolontariuszek przy Stowarzyszeniu Amazonek, wiceprzewodnicząca Unii Śląskiej. - Gratuluję wam takiego mocnego zaangażowania w sprawy drugiego człowieka, w uświadamianie w różnych środowiskach, jak ważna jest profilaktyka - podkreślała E. Markowska.

  Życzenia i gratulacje oraz prezenty podhalańskie amazonki przyjmowały też od swoich przyjaciół z innych miast w Małopolsce i na Słowacji. Nie zabrakło gratulacji od przedstawicieli władz regionu i radnych powiatowych oraz wojewódzkich - Stanisława Barnasia i Grażyny Tylki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół