• facebook
 • rss
 • Nocna warta przy kościele

  Jan Głąbiński

  dodane 16.06.2017 10:46

  Parafianie z Lachowic w archidiecezji krakowskiej pilnują każdej nocy swojej świątyni od 21.00 do rana. W okolicy grasuje podpalacz.

  W parafii w Lachowicach koło Suchej Beskidzkiej wierni od kilku dni pełnią wartę nocną przy swojej świątyni. Powód? W okolicy grasuje podpalacz. Na początku miesiąca w płomieniach stanął dom w odległości zaledwie 200 metrów od kościoła. Dzięki interwencji strażaków z OSP Lachowice ogień nie objął innych obiektów. Za pomoc w ujęciu sprawcy została nawet wyznaczona wysoka nagroda. 

  Parafianie strzegą swojego pięknego kościoła jak oka w głowie, trudno się im dziwić. W jego wnętrzu można znaleźć np. barokową chrzcielnicę z XVIII w., czy poczet świętych wykonanych jako malowidła zdobiące ściany świątyni.

  - Postanowiliśmy, że będziemy pełnić nocne warty przy świątyni. Zaczynamy codziennie od godz. 21 i tak do godz. 5 nad ranem. Na dyżurze jest zawsze dwóch mężczyzn - opowiada Grzegorz Krawczyk, sołtys Lachowic.

  Wartę pełnił już pan Janek. - Wcale nas spanie nie łamie, spacerujemy wokół świątyni, bacznie obserwujemy, nawet bez kawy się obejdzie - mówi parafianin. Twierdzi, że jak tylko trzeba będzie, znowu zapisze się na dyżur.

  Wszystkie służby postawione są w stan gotowości, a policjanci z Suchej wiele razy zajeżdżają pod kościół w Lachowicach i także sprawdzają, co się tam i w okolicy dzieje. Świątynia ma też system przeciwpożarowy "Tarcza". - Mimo to jesteśmy czujni i dokąd trzeba będzie, tak długo pozostaniemy na warcie - zapewniają parafianie w Lachowicach.

  W czasie wakacji świątynia będzie udostępniona do zwiedzania przez wszystkie weekendy, od piątku do niedzieli. Zaplanowane są także koncerty organowe. Wszystkie informacje można znaleźć na bardzo dobrze prowadzonej stronie internetowej wspólnoty w Lachowicach.

  - Nasz kościółek ukryty jest wśród starych drzew lachowickich. A w skrzypiących drewnianych drzwiach, omszałym gontowym dachu i chłodnym wnętrzu świątyni można usłyszeć tchnienie dawnych wieków - mówi ks. proboszcz Wiesław Ryżka.

  Więcej o specjalnej misji parafian z Lachowic w "Gościu Krakowskim" nr 25, który ukaże się na niedzielę 25 czerwca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół