• facebook
 • rss
 • Kurs na pokój dla Europy

  Paulina Smoroń

  dodane 04.07.2017 14:34

  11 lipca, w dzień wspomnienia św. Benedykta, patrona Europy, Kraków złączy się w modlitwie o pokój. Okazją do tego będzie akcja ewangelizacyjna "Chrystus na barce".

  Wspólna modlitwa o solidarność i powrót Europy do chrześcijańskich korzeni ma połączyć ludzi z wielu środowisk, podziały odsuwając w cień. Jak wyjaśniają organizatorzy, na terroryzm i powszechną - zwłaszcza ostatnio - przemoc warto odpowiedzieć wspólną modlitwą i wołaniem do mieszkańców Europy, by na nowo zwrócili się do Boga.

  - Ewangelizacja Europy zaczęła się od przeprawy św. Pawła przez morze. Może dlatego też 11 lipca my na barce, nad wodą, będziemy modlić się szczególnie za Europę i będziemy wracać do tego momentu - mówi Małgorzata Morawiec, właścicielka barki "Nimfa", na której odbędzie się modlitwa.

  Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia wolontariusze będą przechadzać się po bulwarach wiślanych, zachęcając przechodniów do włączenia się w inicjatywę. Ponadto będą rozdawać obrazki z relikwiami drugiego stopnia męczenników z Pariacoto - o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Relikwie pierwszego stopnia błogosławionych franciszkanów będą również towarzyszyć uczestnikom podczas wydarzeń na barce "Nimfa".

  - Obserwując to, co się dzieje wokół, dla nas, chrześcijan, to priorytetowa sprawa, by stworzyć armię modlących się o pokój. Tylko razem możemy pokonać siłę zła, która zagraża nam tu, na ziemi - przekonuje o. Dariusz Gaczyński OFMConv, misjonarz zakonu  franciszkanów.

  Jak dodaje, chrześcijanie nie mogą być jedynie zastraszonymi obserwatorami tego, co dzieje się na świecie. Zachęca wręcz, by sięgnąć po różaniec i za wstawiennictwem błogosławionych prosić o pokój. - Trzeba konkretnie działać! - dodaje zakonnik.

  Wtorkowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 19  na barce "Nimfa" Mszą św., której przewodniczyć będzie bp Damian Muskus. Tuż po niej odbędzie się koncert uwielbienia, który poprowadzi zespół Jaspis.

  - Chcemy walczyć o to, żeby Europa była lepsza - żeby z kontynentu strachu zmieniła się w kontynent pokoju - wyjaśnia Konrad Ciempka, współorganizator i lider wspólnoty Chrystus w Starym Mieście.

  Ponadto przez cały dzień na statku czynna będzie wystawa zatytułowana "Quo vadis, Europo?", pokazująca skutki ataków terrorystycznych z ostatnich lat. Kolejnym ważnym punktem będzie zbiórka pieniędzy na odbudowę Szpitala św. Ludwika w Aleppo i zakup niezbędnego wyposażenia medycznego.

  "Chrystus na barce. Modlitwa o pokój dla Europy" to inicjatywa młodych ludzi zaangażowanych we wspólnotę Chrystus w Starym Mieście, członków zespołu Jaspis i Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Akcję wsparła również Krakowska Żegluga Pasażerska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół