• facebook
 • rss
 • Odpust u Opiekunki Dzieci

  ps

  dodane 04.08.2017 10:43

  W sobotę parafia pw. Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni będzie świętowała 35-lecie istnienia. Z tej okazji uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

  Suma odpustowa celebrowana przez kard. Dziwisza rozpocznie się o godz. 11. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy kapłani dekanatu Pcim, księża wywodzący się z parafii w Tokarni, siostry zakonne i wszyscy wierni.

  O godz. 16 rozpocznie się z kolei festyn parafialny pod hasłem: "Matko Boża Śnieżna, Pani Tokarska, z dziećmi Twymi bądź". Towarzyszyć mu będą wydarzenia kulturalne i społeczne w ramach V Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki".

  - Festyn ma charakter dobroczynny. Jest promocją naszej miejscowości, rodzimej kultury oraz ludowej tradycji. Chodzi o integrację naszej parafialnej wspólnoty, łączenie pokoleń i wspólną rodzinną zabawę - zapowiada ks. Robert Pietrzyk, proboszcz parafii.

  Gwiazdą wieczoru będzie Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore. Artystka obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Dochód z festynu przeznaczony będzie na nowy ołtarz i ambonkę. W planach parafii na najbliższy czas są malowanie kościoła, zakup nowych konfesjonałów oraz bocznych drzwi do świątyni.

  Dekret powołujący parafię pw. Matki Bożej Śnieżnej podpisał 15 maja 1982 r. kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski. Pierwszym proboszczem był ks. Jan Mach. 8 października 2016 roku kard. Dziwisz koronował tam obraz Matki Bożej Śnieżnej.

  Odpust w Tokarni od lat jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu mieszkańców ze względu na cudowny obraz Matki Bożej Śnieżnej. Dawniej wierni ze wszystkich okolicznych wsi przyjeżdżali ze swoimi pociechami do cudownej Pani, zwanej także Opiekunką Dzieci.

  Wtedy też matki z małymi dziećmi na rękach po błogosławieństwie chodziły - często na kolanach - za ołtarz w kaplicy dworskiej, by zawierzyć swoje potomstwo Matce Bożej Śnieżnej.

  Dzieje parafii upamiętnia książka pt. "Z potrzeby ludzkich serc", która powstała na prośbę ks. Pietrzyka. Znaleźć w niej można liczne ilustracje i fotografie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół