Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kraków Airport wspiera niepełnosprawnych

Będą nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych w krakowskim porcie lotniczym. Chorzy pasażerowie mogą też liczyć na wiele ułatwień.

Kraków Airport i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podpisały porozumienie o współpracy.

Podróżujący z krakowskiego lotniska pasażerowie nie muszą obawiać się barier architektonicznych. Terminal pasażerski i jego otoczenie są przyjazne dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej. - Pracownicy krakowskiego lotniska regularnie odbywają szkolenia, a zdobyte kwalifikacje pozwalają im udzielać pomocy dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób z niego korzystających - mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.Jak dodaje, w podpisanym porozumieniu chodzi nie tylko o obsługę osób niepełnosprawnych, ale również o podjęcie działań zmierzających do tworzenia przyjaznych dla osób niepełnosprawnych miejsc pracy na krakowskim lotnisku.

Podpisane porozumienie przewiduje m.in.: szkolenie pracowników dotyczące kontaktów z osobami niepełnosprawnymi w zakresie ich zatrudniania, jak i podnoszenia jakości usług pasażerów, w tym naukę języka migowego, popularyzowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych oraz wspieranie projektów i programów w zakresie integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

- To porozumienie jest bardzo ważne dla PFRON dlatego, że pozyskaliśmy partnera o bardzo dużym potencjale, który ma głęboką świadomość potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz chce działać na rzecz tych osób i na rzecz społeczności lokalnej - podkreśla Dorota Habich, p.o. prezesa Zarządu PFRON, zastępca prezesa zarządu ds. programowych.

Wraz z podpisaniem porozumienia zrealizowane zostało jedno z jego postanowień, tj. podejmowanie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych w obszarze kultury i sztuki. Do 14 sierpnia na terenie Kraków Airport dostępna jest wystawa "Sztuka Osób Niepełnosprawnych". Ekspozycja jest zbiorem wybranych prac największego w Polsce konkursu, który popularyzuje twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych. - Wystawa pokazuje, że poziom wrażliwości i komunikacji przez sztukę jest tym, co łączy i prowadzi do pełnej integracji - podkreśla D. Habich.

Na terenie lotniska funkcjonuje tzw. niebieska ścieżka, czyli system dedykowanych oznaczeń, a także paneli przywoławczych, ułatwiający osobom niepełnosprawnym poruszanie się po lotnisku (samodzielnie lub z bezpłatną asystą). Do odprawy osób niepełnosprawnych przystosowane jest osobne stanowisko check-in. Wyposażone jest m.in. w obniżony blat do obsługi osób na wózkach inwalidzkich, jak również dedykowane miejsca siedzące do oczekiwania na kolejny etap podróży.

W krakowskim porcie punkty informacji lotniskowej zostały doposażone w stałe pętle indukcyjne dla pasażerów z niepełnosprawnością narządu słuchu. To urządzenia, dzięki którym osoba posiadająca aparat słuchowy wyposażony w odbiornik pętli słyszy głos pracownika informacji bez szumów w tle. Głos przekazywany jest bezpośrednio do aparatu słuchowego obsługiwanego pasażera.

W pierwszym półroczu 2017 roku w Kraków Airport obsłużono 7269 pasażerów niepełnosprawnych. Podróżni niepełnosprawni chętnie korzystają z połączenia np. do Lourdes.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy