• facebook
 • rss
 • Magia dawnego Zakopanego

  jg

  dodane 08.08.2017 11:51

  Odwiedź wystawy i poznaj ciekawą historię stolicy polskich Tatr.

  Koniec XIX i pierwsza połowa XX w. to czasy rozkwitu Zakopanego jako uzdrowiska. Bogatą infrastrukturę i skuteczność zakopiańskich kuracji doceniało wielu ówczesnych artystów, którzy ściągali do miasta w nadziei na poprawę zdrowia. Tę ciekawą historię prezentują ekspozycja plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka oraz wystawa "Polskie Davos" w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem. Wystawę w galerii można odwiedzać do 31 sierpnia, a wystawę na Gubałówce - do końca września. Mecenasem ekspozycji są Polskie Koleje Linowe.

  "Górskie powietrze daje siły życiowe, odmładza, sprawia apetyt, wywołuje zachwyt i humor" - mówiono zgodnie z powszechną wiedzą. Do uzdrowiska Zakopane przyjeżdżali działacze społeczni, politycy, ludzie kultury i sztuki poszukujący skutecznej metody na powszechną wtedy gruźlicę, a także ci, którzy po prostu chcieli wzmocnić swoje zdrowie.

  Karol Szymanowski, największy kompozytor polski I poł. XX wieku, odwiedzał uzdrowisko od najmłodszych lat. Doceniając klimatyczne walory Zakopanego, w latach 1930-1935 zamieszkał w mieście na stałe, w willi "Atma" przy ul. Kasprusie. Dla poprawy zdrowia przyjeżdżali tu również m.in. Stanisław Witkiewicz, Maksymilian Maria Kolbe, a w późniejszych latach Wisława Szymborska. Miasto słynęło z wielu świetnych sanatoriów, doświadczonych lekarzy i skutecznych metod leczenia.

  Dzięki wystawom na Gubałówce i w Galerii Władysława Hasiora można m.in. poznać historię miasta i ówczesnych wybitnych postaci związanych z uzdrowiskiem, odnaleźć lokalizacje sanatoriów i poczuć niezwykły klimat dawnego Zakopanego.

  - PKL włącza się w działania upamiętniające wspaniałą historię Zakopanego i aktywnie wspiera wartościowe inicjatywy lokalne. Wystawa na Gubałówce ma dla nas dodatkowe znaczenie - to miejsce, w którym na początku XX w. rozwijało się nie tylko narciarstwo, ale także zakopiańskie kultura i rozrywka. Pielęgnowanie tych tradycji jest dla Polskich Kolei Linowych bardzo ważne - mówi Łukasz Chmielowski, członek zarządu PKL.

  Wystawy są częścią całorocznych obchodów jubileuszu 40-lecia działalności Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego.

  - Współpraca przy wystawach "Uzdrowisko Zakopane" i "Polskie Davos" to dopiero początek wspólnych działań z PKL. Od 1 do 4 października planujemy Międzynarodową Konferencję Naukową "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku". Będą jej towarzyszyć koncerty, z których jeden odbędzie się w kameralnej atmosferze i niesamowitej scenerii na Kasprowym Wierchu - mówi Joanna Domańska, prezes Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego.

  Wystawy "Polskie Davos" w Galerii Władysława Hasiora oraz wystawa plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka zostały zorganizowane przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim i Fundacją "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół