• facebook
 • rss
 • Maryjna noc u Królowej Podhala

  Jan Głąbiński

  dodane 15.08.2017 09:29

  Od podsumowania konkursu poetyckiego i Pasterki Maryjnej rozpoczęły się wieczorem 14 sierpnia uroczystości odpustowe w Ludźmierzu.

  Punktualnie o północy z 14 na 15 sierpnia w Ludźmierzu rozpoczęła się Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jan Szkodoń. Przed Eucharystią ogłoszono także wyniki XV Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

  - Cóż lepszego można zrobić na jubileusz ludźmierskiego konkursu, jak nie przywołać jego patrona? Ks. Tischner był przy jego narodzinach, kilka razy opatrywał też swoimi wstępami książki będące podsumowaniem kolejnych edycji. Jest do czego nawiązać, jest nad czym pomyśleć. "Pisanie poezji religijnej nie jest zadaniem łatwym" - mówi Wojciech Bonowicz, redaktor największej biografii autora "Etyki Solidarności".

  W kategorii literackiej I nagrody jury nie przyznało, II miejsce zajęła Maria Teodora Pikuła z Lublina za wiersz "Bosy", III miejscem jury nagrodziło Andrzeja Puchrowicza z Kluczborka za wiersz "Pan Jezusek na śniegu". Wyróżnienia przyznano: Marii Śmiałek z Warszawy za wiersz "Bogu, ludziom otwórz drzwi", Lidii Lewandowskiej-Nayar z Warszawy za utwór "Bóg na mojej kanapie".

  W kategorii gwarowej I miejsce jury przyznało Izabeli Zającównie z Raby Wyżnej za wiersz "Samotny". II nagrodę otrzymała Ewelina Kuśka z Jastrzębia-Zdroju za wiersz "We rży", a III miejsce zajął Krzysztof Kokot z Nowego Targu za utwór "Raszka". Wyróżnienie kustosza sanktuarium MBL otrzymała Dorota Adamczyk z Szaflar.

  Laureaci przed Pasterką Maryjną odczytali swoje nagrodzone utwory, przyjęli gratulacje i nagrody od podhalańskich samorządowców, a także od członków Związku Podhalan, na czele z jego prezesem Andrzejem Skupniem i Ewą Iwulską, szefową oddziału ZP w Ludźmierzu. Organizacja ta jest zawsze głównym organizatorem konkursu.

  Po podsumowaniu konkursu poetyckiego rozpoczęła uroczysta Pasterka Maryjna pod przewodnictwem bp. Szkodonia. Pielgrzymi przez cały wieczór i w czasie trwania Mszy św. licznie korzystali z sakramentu pokuty, modlili się też w nowej kaplicy św. Jana Pawła II, która powstała w dolnej części ołtarza polowego. Obiekt także zyskał nowy blask.

  Uroczystej Sumie odpustowej o godz. 11.30 w Ludźmierzu będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Będzie to jego pierwsza wizyta u Królowej Podhala jako biskupa Krakowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół