Nowy numer 15/2024 Archiwum

Cracoviae Merenti dla o. Kłoczowskiego

Decyzją krakowskich radnych, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP, nazywany przez mieszkańców miasta "Kłoczem", otrzyma srebrny medal "Cracoviae Merenti" za zasługi dla Krakowa.

Informacja została ogłoszona podczas pierwszej powakacyjnej sesji Rady Miasta, a projekt uchwały przygotował prezydent Jacek Majchrowski. Na razie nie ma jednak jeszcze terminu wręczenia medalu.

"Ojciec profesor Jan Andrzej Kłoczowski wpisuje się w poczet wybitnych uczonych krakowskich. Od wielu lat jest znaczącym przedstawicielem zarówno Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, jak i Kolegium Filozoficzno-Teologicznego oo. dominikanów w Krakowie" - czytamy w uzasadnieniu przyznania medalu.

O. Kłoczowski urodził się w 1937 r. w Warszawie, a w Poznaniu ukończył studia - historię sztuki. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1964 r. Z kolei w 1975 r. obronił doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Habilitował się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jako filozof religii, członek Prezydium Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk przyczynił się do rozwoju krakowskiej szkoły filozofii religii.

"W sposób zasługujący na szczególne wyróżnienie kreuje dialog między wiarą i rozumem, co stanowi ważną wizytówkę Krakowa nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami" - napisał prezydent miasta w uzasadnieniu uchwały, dodając, że o. prof. Kłoczowski zapisuje ważne karty ostatnich 50 lat historii Krakowa jako uczony, wykładowca i autor wielu znaczących publikacji naukowych, ale przede wszystkim jako wybitny duszpasterz akademicki w ośrodku duszpasterskim "Beczka" oraz jako wychowawca wielu pokoleń Polaków.

Co więcej, w czasach komunizmu dominikanin był jednym z najbardziej aktywnych duszpasterzy akademickich Krakowa, gdzie zajmował się m.in. studentami związanymi z Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR" i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był również duszpasterzem Studenckiego Komitetu Solidarności. W stanie wojennym przy krakowskim klasztorze dominikanów zorganizował natomiast Komitet Pomocy dla Osób Aresztowanych i Internowanych, wskutek czego sam został aresztowany. Wyszedł na wolność po interwencji kard. Franciszka Macharskiego. Potem kierował założonym przez siebie komitetem aż do 1986 r. Zajmował się również dystrybucją drugoobiegowej prasy i wydawnictw bezdebitowych.

Obecnie krakowianie znają go przede wszystkim z "dwunastek", czyli Mszy św., które odprawia w kościele oo. dominikanów w każdą niedzielę o godz. 12.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy