• facebook
 • rss
 • W sercu jest wiele radości!

  ks. as

  dodane 14.09.2017 10:33

  Takimi słowami przywitał mały Oskar metropolitę krakowskiego w kaplicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

  Była to pierwsza wizyta w tym miejscu abp. Marka Jędraszewskiego, związana z obchodzoną w tym roku 16. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  - Maryjo, kochana Mamusiu, kiedy Twoje łagodne oczy spotkały się z naszymi pełnymi łez, wszystko stało się proste, a w sercu jest wiele radości. Choć przecież nadal jest ciężko i boli, to wszystko teraz nieważne - powiedział kilkuletni Oskar, witając jednocześnie razem z innymi dziećmi arcybiskupa.

  - Ten szpital miał szczęście do odwiedzin pasterzy - kard. Wojtyły, kard. Macharskiego i kard. Dziwisza oraz szeregu biskupów pomocniczych. Ponieważ ksiądz arcybiskup jest u nas po raz pierwszy, chcę powiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych szpitali w Polsce, i to nie jest nasza opinia - powiedział dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor placówki.

  Nawiązując do pamiętnych odwiedzin szpitala przez papieża Jana Pawła II w czerwcu 1991 r., podczas których Ojciec Święty nazwał to miejsce sanktuarium ludzkiego cierpienia, dyrektor dodał, że jest to także sanktuarium nadziei, gdzie robi się wszystko, aby dzieci odzyskały zdrowie.

  W homilii abp Jędraszewski zwrócił uwagę na wyjątkowość miejsca, jakim jest szpital w Prokocimiu, a także znajdująca się w nim kaplica z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ukazał też Maryję jako wzór zawierzenia, także w trudnych sytuacjach życiowych, do których zaliczył chorobę i cierpienie. Zachęcał również nawiedzających kaplicę do częstego wpatrywania się w oczy Matki Bożej, które są pełne troski o każdego.

  Metropolita na zakończenie Mszy św., w czasie której grał i śpiewał zespół Mali Śwarni z Nowego Targu, odmówił razem ze wszystkimi modlitwę do Maryi, która codziennie od ponad 20 lat jest wypowiadana w tym miejscu. A potem wraz z kapelanem szpitala ks. Lucjanem Szczepaniakiem oraz dyrekcją odwiedził najbardziej chore dzieci przebywające na dwóch oddziałach. Z małymi pacjentami i ich opiekunami spotkał się i rozmawiał także na szpitalnym holu. Na koniec zapowiedział, że odwiedzi szpital podczas tradycyjnej kolędy.

  Koronacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się 12 września 2001 r. w auli uniwersyteckiego szpitala. Korony biskupie na wizerunek nałożył kard. Macharski. Autorem obrazu, będącego kopią ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jest krakowska malarka Krystyna Gaber-Czor.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół