• facebook
 • rss
 • Młodzież gotowa na dialog

  ps

  dodane 23.09.2017 19:40

  Na cztery dni Wieliczka zmieniła się w prawdziwe centrum budowania pokoju. To za sprawą V Międzynarodowego spotkania wspólnoty Sant'Egidio.

  Aby na kongresie pod hasłem "A world without violence" debatować i doświadczać tego, jak buduje się pokój, do Wieliczki zjechało prawie 500 młodych osób z Europy Środkowo-Wschodniej.

  Spotykają się w grupach i na modlitwach o pokój, a w czwartek wieczorem na Campus Misericordiae zasadzili dąb swojej wspólnoty. Towarzyszył im m.in. kard. Stanisław Dziwisz, który apelował, by młodzi wzięli przyszłość w swoje ręce.

  Jednym z punktów programu był też wyjazd do Auschwitz. - Naprawdę chcemy, żeby historia była dla nas nauczycielką życia - tłumaczy Sylwia Gawrysiak z Warszawy.

  Mają im w tym pomóc konferencje wygłoszone przez osoby, które doświadczyły Holocaustu. W tym roku jednym z zaproszonych gości była pani Rita, która jako mała dziewczynka, razem ze swoją siostrą bliźniaczką była poddawana eksperymentom medycznym.

  - Jej przykład pokazuje, że pojednanie jest naprawdę możliwe, kiedy pozwalamy się prowadzić Chrystusowi - dodaje S. Gawrysiak.

  Wspólnota Sant'Egidio za jeden ze swoich celów stawia sobie budowanie pokoju, wsłuchując się w słowa Jana Pawła II z 1986 roku, że jest to warsztat pracy otwartym dla wszystkich.

  - Pokój zaczyna się w naszych sercach. On jest łaską i darem, ale nie zaprowadzimy go w pojedynkę. We wspólnocie jesteśmy silniejsi - przekonuje S. Gawrysiak.

  Choć osoby, które przyjechały do Wieliczki są jeszcze młode, doskonale dostrzegają chwile, kiedy między ludzi wkrada się nienawiść.

  - To jest młodzież szczególna, gotowa na dialog i na to, żeby się otworzyć na innego człowieka - zaznacza Joanna Kugler z Krakowa.

  Spotkanie młodych w Wieliczce zakończy się w niedzielę 24 września.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół