• facebook
 • rss
 • Powstanie departament ds. cyberbezpieczeństwa

  mk /PAP

  dodane 09.10.2017 12:51

  Jego powołanie zapowiedziała w Krakowie premier Beata Szydło. Szefem nowej komórki ma zostać Paweł Szefernaker.

  Prezes Rady Ministrów brała 9 października udział w rozpoczęciu III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa "Cybersec". - Cyberbezpieczeństwo staje się znaczącym elementem funkcjonowania państwa - podkreśliła w swoim wystąpieniu premier. - To jest kwestia gospodarki, bezpieczeństwa, to jest kwestia stabilizacji, ale też - myślę - że wszyscy zdajemy sobie sprawę - pokoju - zaznaczyła. Podkreślała, że kwestie te są coraz bardziej dostrzegane jako priorytetowe zadania dla wszystkich rządów.

  - Cyberprzestrzeń jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów aktywności człowieka. Pomaga w pracy, daje rozrywkę, ułatwia komunikację, usprawnia działalność bankową, biznesową czy handlową. Usprawnia działalność państwa - wymieniała szefowa rządu. B. Szydło zaznaczyła, że zagrożenia związane z cyberprzestrzenią, takie jak cyberterroryzm czy włamania na konta bankowe, muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją organów państwa.

  Zapowiedziała powołanie specjalnego departamentu, którego zadaniem będzie analiza i monitorowanie cyberprzestrzeni. Jego szefem ma zostać Paweł Szefernaker. Nowa komórka ma być "eksperckim zapleczem" jej kancelarii.

  W swoim wystąpieniu premier poinformowała także, że resort cyfryzacji finalizuje prace nad projektem Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Przypomniała, że Antoni Macierewicz na początku września poinformował o utworzeniu biura ds. polskiej armii cybernetycznej, która ma przygotować kadry do operacji wojskowych w cyberprzestrzeni.

  - Mówiąc o cyberbezpieczeństwie, musimy cały czas się uczyć, musimy cały czas szukać nowych wyzwań i tym wyzwaniom sprostać. I tego właśnie chce polski rząd - powiedziała premier Szydło.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół