Nowy numer 13/2024 Archiwum

Abp Marek Jędraszewski przyjmie dziś paliusz

Uroczystość nałożenia na ramiona metropolity krakowskiego tego symbolu jedności z Ojcem Świętym rozpoczęła się dziś o godz. 10 w katedrze na Wawelu. W Mszy św. uczestniczy m.in. Prezydent RP Andrzej Duda.

Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Marek Jędraszewski, paliusz przyjmie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Paliusz to wełniana wstęga w kształcie litery "Y" o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat w czasie sprawowania liturgii. Boki paliusza symbolizują pasterską misję arcybiskupa metropolity, który na wzór Dobrego Pasterza niesie owcę na swoich ramionach.

Paliusz podobny do tego, który podczas uroczystych liturgii nosi papież, jest oznaką jedności z Ojcem Świętym oraz władzy pasterskiej arcybiskupa w metropolii, na której terenie może on go nosić. Krzyże na paliuszu to symbol Jezusa Chrystusa. Po Soborze Watykańskim II paliusz zastąpił tiarę – symbol władzy papieża.

Warto dodać, że papież Benedykt XVI w homilii inaugurującej pontyfikat podkreślił, że paliusz jest obrazem Chrystusowego jarzma, czyli woli Bożej, którą się przyjmuje. Paliusz, według tradycji, był nakładany nowym metropolitom przez papieża w uroczystość śś. Piotra i Pawła w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Od stycznia 2015 r., decyzją papieża Franciszka, paliusz wręczony metropolicie w Rzymie, nakładany jest na niego we własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego. Paliusz abp. Jędraszewskiego papież Franciszek pobłogosławił 29 czerwca, w uroczystość śś. Apostołów Piotra i Pawła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy