• facebook
 • rss
 • Słowa pieśni płyną z serca

  łk

  dodane 05.11.2017 22:16

  4 i 5 listopada odbył się jubileuszowy, XV Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej.

  Temat przewodni wydarzenia, organizowanego z okazji Święta Niepodległości, brzmiał: "Nasze Dziedzictwo - Polska". - Śpiew porywa nas wszystkich, jest niesamowitym przenośnikiem ważnych treści. Dlatego też uważamy, i widzimy to w kolejnych latach, że uczenie miłości do ojczyzny przez muzykę daje niezwykłe owoce - podkreśliła Joanna Kula, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, współorganizatora festiwalu.

  Jak dodała, uczestników z roku na rok jest coraz więcej. - Coraz lepsza jest także jakość wystąpień. Nie tylko pod względem przygotowania wokalnego, ale także wyjątkowych strojów - ludowych czy też żołnierskich. Kiedy nasi uczestnicy śpiewają, publiczność na pewno czuje, że oni żyją tymi pieśniami - oceniła.

  W sobotnim przeglądzie wzięło udział prawie 400 osób, wśród których byli soliści, chóry oraz zespoły. Jak podkreślali uczestnicy, występ w krakowskim festiwalu to dla nich możliwość zaprezentowania pasji i mówienia rówieśnikom o swoich sposobach miłowania kraju. - Słowa pieśni płyną z serca, ale z serca też trzeba podejmować działania budujące Polskę na co dzień - przez pilne zdobywanie wiedzy w szkole czy też pomoc starszemu sąsiadowi - przyznał Karol z zespołu Remedium z Tarnowca.

  W kategorii solistów laureatami zostali Małgorzata Frey, Jakub Marszałek, Antonia Natkaniec i Damian Klusek. W kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych wyróżniono Remedium i grupę ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II nr 6 w Chrzanowie, zaś w kategorii chórów - Regnum Sonoris i Allegria. Osobno nagrodzono także występy dzieci z Przedszkoli nr 33, 135 i 176 w Krakowie.

  Wszyscy laureaci otrzymali książki oraz puchary prezesa Akcji Katolickiej i prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży AK. Dodatkowymi nagrodami były piękne obrazy, udział w warsztatach artystycznych w Domu Gościnnym Państwa Majerczaków w Szczawnicy lub bilety na trasę górniczą w Wieliczce.

  W niedzielę uczestnicy przeglądu wzięli udział w Mszy św. za ojczyznę, której przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła. - Nie można myśli o ojczyźnie pozostawić tylko w sferze minionej. Jej historia toczy się dalej. Dlatego musimy żyć mądrze tu i teraz - mówił duchowny. Po Eucharystii odbył się koncert laureatów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół