• facebook
 • rss
 • Pamięć o profesorach

  Grzegorz Kozakiewicz

  dodane 07.11.2017 08:55

  6 listopada społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego obchodzi jako Dzień Pamięci. Tego dnia w 1939 roku miała miejsce Sonderaktion Krakau - dokonana przez niemieckie władze okupacyjne podstępna wywózka profesorów do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau.

  W obozach zginęło 15 ze 183 aresztowanych. Choć większość z nich została później zwolniona, wielu zmarło wkrótce potem. Ich nazwiska odczytano dziś w czasie Apelu Pamięci w auli Collegium Novum UJ. Odczytano także nazwiska innych zmarłych w czasie wojny i po wojnie członków uniwersyteckiej profesury.

  W wystąpieniu rektor Wojciech Nowak mówił o ciągłości tradycji, którą tym brutalnym posunięciem usiłowali przerwać niemieccy okupanci, a także o tym, że tej ciągłości, mimo terroru i zastraszenia, przerwać nie zdołali. Nawiązał do tajnego nauczania, które trwało przez całą okupację, mimo że śmierć groziła zarówno nauczycielom, jak i uczniom.

  Fragment wiersza Norwida "Niewola" wyrecytowała Dorota Segda, skądinąd rektor sąsiedniej uczelni – Akademii Teatralnej im. Wyspiańskiego. Na zakończenie złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary Sonderaktion w Collegium Novum oraz pod Dębem Wolności na skwerze przed budynkiem.

  Wcześniej składano także kwiaty i modlono się na grobach profesorskich na cmentarzach na Rakowicach i Salwatorze, m.in. przy odnowionych mogiłach wybitnych prawników Edmunda Krzymuskiego i Władysława Leopolda Jaworskiego.

  W 78. rocznicę nie żyje już żadna z ofiar Sonderaktion Krakau. Jako ostatni zmarł w 2008 r., w wieku 98 lat, prof. Józef Wolski, historyk.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół