• facebook
 • rss
 • "Medale św. Jerzego" przyznane

  mk/PAP

  dodane 03.12.2017 14:45

  Przyznawane przez "Tygodnik Powszechny" nagrody otrzymali Maria Dąbrowska-Majewska i prof. Adam Strzembosz.

  Maria Dąbrowska-Majewska otrzymała nagrodę "za troskę i pomoc tym, którym została wymierzona sprawiedliwość, lecz przecież nie zostały im odebrane godność i człowieczeństwo", a profesor Adam Strzembosz "za prawość i konsekwentną obronę rządów prawa. Za odwagę obywatelskiego sprzeciwu w czasach próby".

  Pierwsza z tegorocznych laureatów od wielu lat pomaga więźniom. Pociechę niesie im przez osobiste spotkania i literaturę. Jest inicjatorką programu "Książki w pudle" i co roku przekazuje więźniom tysiące książek pozyskiwanych za darmo od ludzi. To także prezeska "Fundacji Zmiana", która zajmuje się zbieraniem książek do bibliotek w zakładach karnych.

  Anna Goc z "Tygodnika Powszechnego" w laudacji podkreślała, że M. Dąbrowska-Majewska "spotyka się z więźniami, nie osądza już raz osądzonych, jest blisko tych, od których odwrócili się inni i wierzy w tych, którzy zwątpili w siebie".

  Drugi z laureatów Medalu św. Jerzego, prof. Adam Strzembosz, to prawnik, były przewodniczący Trybunału Stanu i Prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-98, członek prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność oraz członek delegat Krajowej Komisji Rewizyjnej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

  W laudacji na jego cześć ks. Adam Boniecki, były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", podkreślał, że prof. Strzembosz zawsze kierował się dużą odpornością i wytrwałością, oraz odwagą cywilną.

  "Medale św. Jerzego" to honorowe nagrody, przyznawane od 1993 roku przez "Tygodnik Powszechny". Na wręczanym laureatom medalu wyryte są słowa Psalmu 37 w tłumaczeniu Marka Skwarnickiego: "Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że Twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja jak blask południa".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół