5 grudnia mija 150 lat od urodzin w Zułowie Józefa Piłsudskiego. Był związany wieloma więzami z Krakowem, tutaj też został pochowany. Z okazji rocznicy pod Wawelem uczczą jego pamięć.
Uroczystości rocznicowe odbędą się 5 i 10 grudnia. W tych dniach kładka Bernatka i estakada tramwajowa Lipska-Wielicka zostaną podświetlone biało-czerwono.
W dzień urodzin Piłsudskiego hołd współtwórcy odzyskania niepodległości oddadzą przedstawiciele uczniów szkół krakowskich. We wtorek 5 grudnia o godz. 10 złożą kwiaty na trumnie marszałka w wawelskiej krypcie pod katedralną wieżą Srebrnych Dzwonów. Następnie młodzi krakowianie przejdą pod pomnik Piłsudskiego przy ulicy jego imienia, gdzie przypomniana zostanie krótko postać Naczelnika.
Pamięć Marszałka zostanie uczczona modlitewnie w niedzielę 10 grudnia. O godz. 10 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona Msza św. za jego duszę. Po niej zaś delegacja władz państwowych i miejskich, przedstawiciele organizacji kombatanckich i niepodległościowych złożą wieńce i kwiaty przy trumnie.
Związki Marszałka z Krakowem przypomina wystawa "Krakowskie ślady marszałka Józefa Piłsudskiego. 150. rocznica urodzin"”, którą do 31 stycznia 2018 r. można oglądać w Bibliotece Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej (al. Mickiewicza 30).
Jesienią 1919 r. Piłsudski uroczyście otwarł tę uczelnię. Przypomniane zostaną m.in. miejsca, gdzie mieszkał, ul. Oleandry, skąd w 1914 r. wyprawiał swoich strzelców do walki z Moskalami, Uniwersytet Jagielloński, którego doktorem honoris causa został w 1921 r., Błonia, gdzie w 1933 r. przyjmował defiladę w trakcie Rewii Kawalerii, Pałac Wielopolskich - siedzibę władz Krakowa, gdzie w 1933 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta, wreszcie Wawel, gdzie na dziedzińcu Zamku Królewskiego żegnał w 1927 r. trumnę ze szczątkami Juliusza Słowackiego, i gdzie w 1935 r. został pochowany w podziemiach katedry.
Przypomniano także jego pomniki, w tym ten najbardziej oryginalny - kopiec na Sowińcu, oraz szkoły noszące jego imię.
Czytaj także: