• facebook
 • rss
 • Harnasie opanowali muzeum

  dodane 09.12.2017 22:45

  Na premierę swojego najnowszego spektaklu, czyli "Harnasi" według Karola Szymanowskiego, Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprosił widzów do hallu Muzeum Narodowego.

  Miejsce to nie było przypadkowe, bowiem w Muzeum Narodowym eksponowana jest obecnie wystawa "Dziedzictwo", na której znajduje się oryginalny zapis partytury baletu K. Szymanowskiego.

  - Przedstawienie zostało zrealizowane z okazji obchodzonej w tym sezonie 135. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci K. Szymanowskiego - wielkiego polskiego kompozytora, pianisty i pisarza - tłumaczy Romana Agnel, dyrektor baletu "Cracovia Danza".

  "Harnasie" to najbardziej znany polski balet-pantomima, oparty w całości na folklorze Podhala i łączący w sobie elementy muzyki ludowej z indywidualnym stylem kompozytora. Balet w swojej inscenizacji skoncentrował się szczególnie na jego elementach związanych z góralszczyzną, które nawiązują do przedwojennej moderny.

  Przed premierą dyrektor Agnel zapowiadała, że przedstawienie "Harnasie" będzie teatrem ruchu, łączącym elementy tańca klasycznego z tańcem współczesnym oraz elementami folkloru i tańca góralskiego. I rzeczywiście - tak dynamicznego spektaklu "Cracovia Danza" już dawno nie miała w swoim repertuarze.

  Warto dodać, że do tej pory balet wystawiał tylko jeden spektakl oparty na muzyce Szymanowskiego, czyli "Barwy Polski", którego premiera odbyła się w Narodowym Starym Teatrze w 2011 roku. Tym razem zespół postanowił zmierzyć się z arcydziełem i zrobił to z wielkim sukcesem.

  Do przygotowania "Harnasiów" R. Agnel zaprosiła Leszka Rembowskiego, znanego choreografa, specjalistę od polskich tańców, który ostatnio przygotował choreografię do pierwszego baletu narodowego "Wesele w Ojcowie". Kostiumy zaprojektował Jan Polewka, z kolei scenografię - Jan Burnat.

  Co ciekawe, "Cracovia Danza" planuje w przyszłości wystawianie spektaklu "Harnasie" wraz z baletem "Wesele w Ojcowie" jako wspólnego przedstawienia "Balety Polskie", prezentującego folklor krakowski i góralski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół