• facebook
 • rss
 • Dzielmy się radością i miłością

  Monika Łącka Monika Łącka

  dodane 16.12.2017 20:39

  Przed Oknem Papieskim znów rozbłysła choinka! Światełka na niej zapalił abp Marek Jędraszewski, a w kolędowaniu uczestniczyły dzieci z całej archidiecezji krakowskiej.

  Spotkanie na placu przy bazylice oo. franciszkanów poprzedziła Msza św. dla dzieci, której przewodniczył metropolita krakowski, a kazanie dla najmłodszych powiedział ks. Marcin Rozmus z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Kapłan opowiadał im o niezwykłym spotkaniu z Bogiem, jakie będzie miało miejsce już za nieco ponad tydzień.

  Tłumaczył on dzieciom, dlaczego warto dobrze przeżyć cały Adwent, a zwłaszcza jego ostatnie dni, i dlaczego przy choince nie spotykamy się tylko z rodziną i przyjaciółmi, ale przede wszystkim z Jezusem, który dla nas przyszedł na świat.

  Zwracając się do rodziców, prosił ich też, by wprowadzili dzieci w piękny świat Bożego Narodzenia i dawali im światło, którym jest Jezus.

  Później dzieci i ich rodzice, jak również opiekunowie domów dziecka i różnych placówek opiekuńczych czy wspólnot parafialnych, wzięli udział we wspólnym śpiewaniu - zarówno piosenek adwentowych, jak i kolęd. Ze sceny najpierw rozgrzewała wszystkich kapela góralska z Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie zespół Arka Noego, który do Krakowa przyjechał prosto z Poznania, rodzinnego miasta abp. Jędraszewskiego.

  Kulminacyjnym momentem wydarzenia było pojawienie się na Franciszkańskiej 3 św. Mikołaja - ubranego tak, jak trzeba, czyli w biskupie szaty - którego przyprowadził do dzieci abp Marek Jędraszewski. Wyjaśnił on zebranym, skąd w Watykanie wziął się zwyczaj ubierania choinki - symbolizującej życie - na pl. Świętego Piotra. Mówił też, że ta tradycja zapoczątkowana w 1982 r. sprawiała Janowi Pawłowi wielką radość, bo przypominała Polskę.

  Z kolei tradycję choinki przed Oknem Papieskim zapoczątkował w 2006 r. kard. Stanisław Dziwisz, by przypominać o największym z Polaków najmłodszemu pokoleniu, które papieża nie znało.

  Arcybiskup oraz św.y Mikołaj życzyli też wszystkim dobrego przygotowania się do Bożego Narodzenia oraz owocnego i błogosławionego przeżycia świąt, a przede wszystkim radości na co dzień i przebaczenia w rodzinach.

  - Dzielmy się miłością i radością między sobą. Dawajmy siebie innym. To najpiękniejszy dar, jakim możemy obdarować ludzi, a w ten sposób podziękować Bogu za to, że z miłości do nas zesłał na ten świat swojego Syna Jednorodzonego - mówił metropolita. On też zapalił światełka na pięknie przystrojonym drzewku.

  Później św. Mikołaj zaczął rozdawać dzieciom upominki, a także… tańczyć na scenie razem z Arką Noego.

  Warto dodać, że choinka, która w tym roku rozbłyska na Franciszkańskiej, pochodzi z nadleśnictwa Nawojowa na Sądecczyźnie. Liczy ponad 40 lat i mierzy 18 m.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół