• facebook
 • rss
 • Sezon zimowy w Zakopanem rozpoczęty

  dodane 17.12.2017 09:00

  W Zakopanem jest coraz bardziej świątecznie i zimowo. Biało, śnieżnie, po prostu pięknie!

  16 grudnia na Krupówkach przy oczku wodnym burmistrz Zakopanego Leszek Dorula wraz z prezydentem partnerskiego miasta Sopot Jackiem Karnowskim oficjalnie otworzyli sezon zimowy w zimowej stolicy Tatr.

  Zgodnie z tradycją zawiesili ozdoby z herbami obu miast i zapalili światełka na zdobiącej zakopiański deptak choince. Złożyli także życzenia licznie przybyłym mieszkańcom i turystom, łamiąc się z nimi opłatkiem.

  Tradycją  partnerskich miast jest wspólnie otwieranie sezonu letniego w Sopocie i zimowego w grudniu w Zakopanem. Współpraca Zakopanego z Sopotem rozpoczęła się w 1993 roku i trwa bez przerwy do dzisiaj. Obejmuje ona dzielenie się doświadczeniami z pracy samorządu oraz wiele wspólnych działań kulturalnych, a także wymianę młodzieży. Podczas poprzedzającej otwarcie sezonu konferencji prasowej miała miejsce także symboliczna zamiana deski kitesurfingowej na snowboardową, której dokonali włodarze obu zaprzyjaźnionych miast z dwóch krańców Polski.

  Uroczystość miała piękną góralską muzyczną oprawę. Regionalny Zespół Giewont zaprezentował kolędnicze zwyczaje, a następnie na Krupówkach otwarta została wystawa pt. "Boże Narodzenie pod Giewontem". Pokazuje ona bogate zwyczaje związane z całym okresem świąt, które przetrwały na Podhalu do dnia dzisiejszego, takie jak chociażby przygotowanie choinki, podłaźniczki, wieczerza wigilijna, pasterka, podłazy, chrzciny w dniu św. Szczepana. Prezentowane są także tradycyjne szopki, ozdoby świąteczne oraz sztuka ludowa o tematyce bożonarodzeniowej. 

  Pomysłodawcą tej ekspozycji była Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza, a przygotowały ją pracownice Zakopiańskiego Centrum Kultury. Autorem fotografii jest Paweł Murzyn. Na zakończenie wszyscy mogli spróbować także tradycyjnych wigilijnych potraw.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • katolik
   03.03.2016 18:45
   Tylko dlaczego : Macierewicz zakładał KOR z Michnikiem i Janem Józefem Lipskim ? Dlaczego p. Kaczyńska (mama bliźniaków) pisała książkę o J.J. Lipskim z wielką estymą i szacunkiem ? Dlaczego J.J. Lipski był Wielkim Mistrzem Loży Masońskiej Kopernik. Dlaczego p. Wildstein (mianowany przez Kaczyńskiego szefem TVP) należał do loży Masońskiej ... Kopernik ? Dlaczego mec. Olszewski należał do Loży masońskiej ... Kopernik ? Nie popieram Loży Masońskiej Kopernik i nie poprę p. Dudy.
   Nie wierzysz to sprawdź w internecie. To są wiadomości publiczne.
  • BeatryczeKlempa
   03.03.2016 23:06
   Człowiek, którego nie stać na jakikolwiek niezależny krok, który NICZEGO sam z siebie dla Polski nie zrobił, który... (niejedno tu jeszcze można dodać), i który w końcu okazał się banalnie prostym podpisywaczem - poucza.
   Skąd wyście go wzięli?
   Przecież to jedna sromota.
  • CYnick
   06.03.2016 14:29
   Dlaczego Prezydent pogrąża się zabierając głos w debacie, która jest efektem politycznego zamówienia. Nie jest tajemnicą, że domniemania przybierające kształt prawdy obiektywnej są na rękę partii, której nie przestał służyć p. Duda. Zwykła przyzwoitość nakazywałaby poczekać na wyniki badań. Przyzwoitość prezydencka natomiast - stanięcie obok chóru, zdystansowanie od słusznych, czy niesłusznych, ale przedwczesnych oskarżeń. Pan Andrzej Duda nie jest człowiekiem odpowiedniego formatu, wraz z otoczeniem kontynuuje partyjną linię BMW.
  • gość
   19.03.2016 11:01
   A Prezydent jest jak Święty Piotr?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół