• facebook
 • rss
 • Światło z Groty Narodzenia w Krakowie

  łk

  dodane 17.12.2017 20:46

  Do tego, by Betlejemskie Światło Pokoju było niesione do miejsc "przenikniętych ciemnością" wzywał w niedzielę wieczorem w katedrze wawelskiej abp Marek Jędraszewski.

  Metropolicie krakowskiemu światło będące symbolem braterstwa, jedności i pokoju przekazali przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, którzy na Wawelu powitali je harcerskim apelem.

  W wygłoszonej do zebranych homilii abp Jędraszewski podkreślił, że to Chrystus jest Światłością świata, co sam o sobie mówił. - Wiedział kim jest. Wskazywał też na to, co ludzie mają czynić, żeby mogli znaleźć się w kręgu Jego błogosławionej jasności. Trzeba iść za Nim, żyć tak, jak On nauczał, głosząc miłosierdzie i będąc sam pełnym miłosierdzia - powiedział.

  Dodał, że w momencie przekazywania światła z Betlejem należy sobie zadać pytanie czy jest się człowiekiem Bożego upodobania, a następnie za I Listem św. Pawła do Tesaloniczan wymienił jak się nim stać.

  Hierarcha podkreślił, że trzeba być człowiekiem radości wynikającej z Chrystusa oraz okazywać Mu wielką ufność, nawet w chwilach zagrożeń i niepokojów. - Wszystko trzeba traktować jako wielki Boży dar i szansę, by okazać się wiernym Bożym dzieckiem, a jednocześnie kimś, kto przez swoją moc nadziei przekracza własne lęki i niepokoje - nauczał.

  Zachęcił też do tego, by unikać wszystkiego "co ma choćby pozór zła", a umacniać się Bożym duchem. Przypomniał przy tym, że światło przyniesione przez harcerzy to przesłanie o Jezusie, który wzywa do miłości i braterstwa.

  - Wiele miejsc, o których możemy powiedzieć słowami proroka Izajasza, że są "przeniknięte ciemnością". Tam właśnie trzeba przynieść to Chrystusowe światło - pokoju i miłości. Żeby niosło ono wszystkim radość i nadzieję. Radość, że Bóg jest z nami i nadzieję, że nigdy nas nie opuści - zakończył abp Jędraszewski.

  Po Eucharystii harcerze ulicą Grodzką udali się na Rynek Główny, gdzie światło przekazali władzom miasta i województwa, mieszkańcom Krakowa, skautom z kolejnych europejskich krajów i innym organizacjom pozarządowym.

  Betlejemskie Światło Pokoju to element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia. Zapłonęło już po raz 27. W tym roku inicjatywie przewodzi hasło "W Tobie jest światło".

  Całej homilii abp. Marka Jędraszewskiego można posłuchać tutaj:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół