Największa na Podhalu

Jan Głąbiński

publikacja 23.09.2012 19:00

Od poświęcenia figury Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu przed kościołem rozpoczęły się uroczystości 50-lecia nowotarskiej, największej parafii na Podhalu

Największa na Podhalu Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu Jan Głąbiński/GN

Od poświęcenia figury Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu przed kościołem rozpoczęły się uroczystości 50-lecia nowotarskiej, największej parafii na Podhalu. Przewodniczył im kard. Stanisław Dziwisz i abp Józef Wesołowski. Hierarchowie przez 4 lata chodzili do tamtejszego liceum.

Metropolita krakowski w homilii apelował do mieszkańców, aby bronili swojego kościoła, aby ciągle do niego przychodzili. – Kościół jest poddawany nieustannej fali krytyki przez środowiska, które chcą na tym zbudować swoją polityczną popularność. Pamiętajcie, że to Dom Boży, gdzie ciągle trzeba przychodzić i powierzać Bogu wszystkie trudne sprawy, a nade wszystko kształtować swoje sumienie – mówił kard. Stanisław Dziwisz. Przed Mszą św. poświęcił na odremontowanym placu przed kościołem figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą ufundowali z okazji jubileuszu księża pochodzący z parafii. Biskup Krakowa nawiązał do tego faktu w homilii. – Ta figura to ważny i symboliczny znak, że wasza wspólnota kieruje się miłością najważniejszego serca, bo Serca Jezusowego – mówił hierarcha.

Metropolita krakowski przypomniał nazwiska nowotarskich proboszczów, którzy przyczynili się do budowy świątyni i jej późniejszego upiększania. Wspomniał bł. Jana Pawła II, który w 1979 r. w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny spotkał się z mieszkańcami stolicy Podhala na tamtejszym lotnisku. Wyraził też bardzo osobistą refleksję. – Wspólnie z księdzem arcybiskupem dziękujemy za ten niezwykle piękny jubileusz. Jesteśmy związani z tym miastem i tą parafią. Chodziliśmy do nowotarskiego liceum, a tu mieliśmy lekcje religii, modliliśmy się na Mszach św. Korzystaliśmy z sakramentów św. To w tym kościele również dojrzewało nasze powołanie kapłańskie. Razem z wami wszystkimi dziękujemy dzisiaj Bogu za dar tej parafii i świątyni – mówił wyraźnie wzruszony kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski przekazał nowotarskiej parafii relikwie z krwią bł. Jana Pawła II oraz kielich, który Ojciec Święty trzymał w swoich dłoniach w czasie Mszy św. w 2004 r. w dniu wspomnienia św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Uroczystą Mszę św. wspólnie z kard. Dziwiszem i abp. Wesołowskim koncelebrowali księża pochodzący z parafii i kiedyś w niej pracujący. Przybyli także księża infułaci Bronisław Fidelus i Stanisław Olszówka. Obecny był również dziekan dekanatu nowotarskiego ks. prałat Tadeusz Juchas, proboszcz ludźmierskiego sanktuarium. Przybyli ponadto duchowni reprezentujący wiele podhalańskich parafii i klerycy studiujący w krakowskim seminarium oraz jeden brat zakonny z zakonu ojców bernardynów. Nie brakło także sióstr zakonnych, mających swoje domy na terenie parafii, oraz sióstr, które pochodzą z parafii.

Parafialny jubileusz uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi, reprezentanci grup parafialnych. W czasie liturgii śpiewał chór parafialny, grała orkiestra dęta oraz uczniowie z Nowotarskiej Szkoły Muzycznej oraz zaprzyjaźnieni artyści pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, dyrektora nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści podhalańskiej ziemi, radni wojewódzcy, władze miasta i regionu oraz przedstawiciele różnych instytucji i placówek.

Wszystkim za liczną obecność podziękował proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Strojek. Porównał parafię do mocnej gałęzi, która trzyma się mocno prastarego drzewa – symbolizującego krakowski kościół. Wyraził też wdzięczność kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi za troskę o parafię, wyrażaną poprzez mądre i roztropne decyzje. Podziękował też wszystkim za liczne dzieła, które udaje się realizować w parafii. Obecnie trwa remont dachu. Inwestycja ta szacowana jest na kilka milionów złotych.

Skrót historii parafii przypomniał Stanisław Mertens, nauczyciel historii w Gimnazjum nr 2 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowym Targu, który pisał pracę magisterką na ten temat. Jego praca została poszerzona, uzupełniona i wydana z okazji jubileuszu w formie książkowej. Można w niej znaleźć wiele ciekawych liczb. W parafialnej świątyni w ciągu ostatnich 50 lat zawarto 6515 małżeństw, udzielono 21124 tys. chrztów. Jak podaje autor parafia była ośmiokrotnie wizytowana przez biskupów krakowskich, gościli w niej również biskupi z innych diecezji i zza granicy. Odwiedzili ją też Prymasi Polski – kard. Wyszyński i kard. Glemp. W okresie walki z komunizmem parafia odegrała ważną rolę. Wydawała gazetkę „Ojcowizna”, dział teatr patriotyczny, w którym grali obecnie znani aktorzy, m.in. Bartłomiej Topa i nieżyjący już śp. Paweł Gędłek.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to obecnie jedna z największych parafii w archidiecezji krakowskiej i największa na Podhalu. Należy do niej blisko 15 tys. wiernych. W granicach dawnych parafii powstałe nowe wspólnoty, m.in. pw. bł. Jana Pawła II i św. Królowej Jadwigi.

Uroczystości jubileuszu 50-lecia parafii transmitowała TV Trwam i Radia Maryja. Obecni byli także dziennikarze mediów regionalnych i lokalnych. Świątynia była bardzo pięknie przystrojona, powiewały flagi narodowe, maryjne i papieskie.