Od legionisty do komandosa

mk

publikacja 25.09.2012 18:45

Już w najbliższy weekend po Niepołomicach ramię w ramię przechadzać się będą rzymscy legioniści i amerykańscy komandosi. Na 28–30 września zaplanowano siódmą edycję Pól Chwały.

Od legionisty do komandosa Pola Chwały 2011 Strona internetowa organizatora

Pola Chwały, czyli Otwarte Spotkania Wargamingowe, to trzydniowa impreza, podczas której grupy rekonstrukcyjne prezentują mundury, broń i realia codziennego życia żołnierzy na przestrzeni wieków oraz przygotowują rekonstrukcje mniejszych i większych potyczek – od czasów Cesarstwa Rzymskiego po dzień dzisiejszy. Oprócz oglądania przygotowanych pokazów, odwiedzający Pola Chwały mogą sami wcielić się w role historycznych bohaterów, wypożyczając stroje czy próbując swoich sił w grach planszowych, fabularnych, bitewnych czy karcianych.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, jak choćby sobotnie "Pantagruchnięcie w Gargantuły", które przeniesie ich do baśniowego świata pełnego zadziwiających stworzeń.

Wszystko zacznie się w piątkowe popołudnie, które upłynie na budowie stanowisk bojowych, rozstawianiu namiotów, przygotowywaniu makiet i miejsc do rozmaitych gier. W sobotę, od rana, na pasjonatów historii czekać będą pokazy i rekonstrukcje, a wieczorem – koncert Jacka Kowalskiego „Dumy Staropolskie”. Na niedzielę zaplanowano między innymi defiladę grup rekonstrukcyjnych ulicami miasta oraz „Okazowanie wojska wszelakiego”, czyli przedstawienie każdej z grup.

Szczegółowy program imprezy i plan poszczególnych obozowisk można znaleźć na stronie internetowej: www.polachwaly.pl. Ponadto najświeższe informacje dostępne są na profilu „Pól Chwały” na portalu facebook.

W tym roku atrakcjom bitewnym towarzyszyć będzie również konferencja naukowa, trwająca od 29 do 30 września. Odczyty będą się odbywać w Centrum Konferencyjnym im. Lecha Wałęsy na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Wstęp – zarówno na teren pokazów, jak i na konferencję naukową – jest bezpłatny. Poprzednią edycję odwiedziło około 20 tys. uczestników, którzy podziwiali stroje i wyposażenie bojowe, prezentowane przez 900 członków grup rekonstrukcyjnych.