100-lecie 20 lat później

mk

publikacja 05.10.2012 14:44

Pierwsza szkoła z wykładowym językiem polskim – IV Liceum Ogólnokształcące w Podgórzu – świętowała 120 lat istnienia.

120-lat IV LO w Krakowie 120-lat IV LO w Krakowie
Uczniowie klas pierwszych podczas ślubowania
Marian Cichoń

- Każdy jubileusz jest po to, by przypominać, wspominać i zbliżać ludzi do siebie – mówi Elżbieta Szaban, dyrektor IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Podkreśla, że jubileusz 100-lecia istnienia szkoła świętowała na początku przemian: zarówno ustrojowych, jak i dotyczących edukacji. Tuż po obchodach zmieniały się programy, zniknął obowiązkowy język rosyjski, do sal wróciła religia, zmieniło się godło, wiszące w klasach. – Jubileusz 120-lecia był także okazją do przyjrzenia się ostatnim 20 latom istnienia szkoły już w wolnej Polsce – dodaje dyrektor. Tłumaczy, że właśnie dlatego, okolicznościowe wydawnictwo, związane z obchodami, otrzymało podtytuł „20 lat później”.

Również początki istnienia IV LO wiązały się z nowym – w owych czasach – modelem szkoły. Była to pierwsza szkoła w Podgórzu, wtedy odrębnym mieście, w której językiem wykładowym był język polski. Elżbieta Szaban przypomina, że powstała ona dzięki usilnym staraniom radnych miasta. Wtedy, 5 września 1892 rok szkolny w Cesarsko-Królewskim Gimnazjum rozpoczęło 114 uczniów. W tym roku pierwszoklasistów jest około 300.

Głównymi elementami obchodów jubileuszu były: Msza św. odprawiona przez absolwenta IV LO bp. Grzegorza Rysia oraz gala jubileuszowa w Filharmonii Krakowskiej. W uroczystościach 28 września wzięły udział władze miasta, a także władze kościelne, przedstawiciele nauki i kultury, partnerzy wymian zagranicznych, wybitni absolwenci szkoły, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Po słowach gratulacji i podziękowań dla tych, którzy tworzyli i tworzą historię szkoły, przyszła pora na opowieść sceniczną według scenariusza i reżyserii Barbary Wachowicz, z udziałem uczniów szkoły, zatytułowaną „Na Krakowskim Rynku”. Później uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, a całą uroczystość zakończył wspólny śpiew "Jak długo na Wawelu".

Jednym z elementów przygotowań do obchodów jubileuszu było powstanie strony internetowej (link), na której znaleźć można m.in. poczet dyrektorów i wicedyrektorów liceum, archiwalne zdjęcia czy wspomnienia absolwentów. – Strona powstała z inicjatywy uczniów, przez nich została stworzona i mam nadzieję, że będzie działać również po zakończeniu obchodów 120-lecia szkoły – mówi Elżbieta Szaban. Dwóch uczniów było też członkami oficjalnego komitetu organizacyjnego. – Trzeba przyznać, że ten jubileusz rozruszał nasze, trochę zastane, mury - dodaje dyrektor.