Carrefour w Sukiennicach

Jerzy Bukowski

publikacja 12.10.2012 09:25

Jakież było zdumienie wielu krakowian, kiedy – wchodząc do Sukiennic – ujrzeli w nich sklep spożywczo-przemysłowy wielkiej sieci handlowej Carrefour Express.

Carrefour w Sukiennicach Rankiem 12 października logo sieci Carrefour Express zniknęło z witryny sklepiku w Sukiennicach Bogdan Gancarz/GN

Oburzona jest dyrektor mieszczącego się w tym samym zabytkowym obiekcie Muzeum Narodowego (Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku) Zofia Gołubiew, zdziwienie wyraził też rzecznik Urzędu Miasta Krakowa Filip Szatanik, który wytłumaczył dziennikarzom, że stało się tak w wyniku przetargu ogłoszonego przez Zarząd Budynków Komunalnych.

Przetarg na wynajem pomieszczenia handlowego o powierzchni 27 mkw. w arkadowych podcieniach Sukiennic od strony pomnika Adama Mickiewicza, tuż obok wejścia do galerii, wygrała osoba, która postanowiła otworzyć sklep spożywczy Carrefoura na zasadach franczyzy.

–  Rozstrzygając przetarg, nie wiedzieliśmy jednak, że powstanie tam sklep tej sieci – wyjaśnił F. Szatanik. A dyrektor ZBK Katarzyna Zapał dodała, że w szranki stanęła firma Service Center, która zapowiedziała, że w razie zwycięstwa będzie prowadziła działalność handlową, ale bez określenia jej charakteru.

Rzecznik magistratu podkreślił, że sklep spożywczo-przemysłowy w Sukiennicach nie przypadł do gustu władzom miasta, które liczyły na otwarcie w tak prestiżowym i cieszącym się wielowiekową tradycją miejscu luksusowego sklepu lub butiku. – Będziemy prowadzić rozmowy z właścicielem tego sklepu, by zrezygnował z tego typu działalności. Turyści odwiedzają to miejsce nie po to, by robić tu zakupy, ale podziwiać atrakcje turystyczne – zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, których poinformował, że miasto ma prawo wypowiedzieć najemcy prawo do użytkowania lokalu bez podania przyczyny i nie jest wykluczone, że w tym przypadku może do tego dojść.

Dyrektor Gołubiew przypomniała, że kiedy rozpisywała przetarg na prowadzenie kawiarni w Sukiennicach, zastrzegła, że dania czy wystrój powinny nawiązywać do sztuki, kultury i historii Krakowa, czego trudno się spodziewać po Carrefourze.

"Jak zwykle miasto nie potrafi opisać dobrze przetargu i teraz rzecznik się musi tłumaczyć idiotycznie. Chciałbym, żeby to był joke!" – napisał na Twitterze radny dzielnicy Czyżyny Michał Franczyk.

Niestety, jest to szczera prawda. Ale każdą decyzję można przecież zmienić lub zmodyfikować. Skoro Carrefour Express koniecznie chce zafunkcjonować w krakowskich Sukiennicach, powinien zgodzić się na dostosowanie do takich warunków, jakie zostaną mu postawione.