Pamięci pancernych

mk

publikacja 09.11.2012 19:19

W Niepołomicach odbyło się przekazanie miejskiej bibliotece dokumentów Komitetu Organizacyjnego Spotkań Kombatanckich byłych żołnierzy 2. Dywizjonu Pociągów Pancernych.

Pamięci pancernych ks. Stanisław Mika, proboszcz parafii w Niepołomicach oraz Joanna Lebiest, dyrektor biblioteki w Niepołomicach podczas podpisania protokołu z przekazania dokumentów. Miłosz Kluba/GN

Dokumenty te były do tej pory przechowywane w archiwum parafialnym. Jednak życzeniem żołnierzy organizujących spotkania kombatantów było, by w odpowiednim czasie zostały one przekazane lokalnej społeczności. W protokole przekazania dokumentów znalazły się między innymi zapisy, zobowiązujące bibliotekę do opracowania ich indeksu oraz sporządzenie wersji elektronicznej. Kiedy te prace się zakończą, dokumenty będą dostępne dla mieszkańców w czytelni Biblioteki Publicznej w Niepołomicach. Protokół o przekazaniu akt podpisali ks. Stanisław Mika, proboszcz parafii w Niepołomicach oraz Joanna Lebiest, dyrektor biblioteki.

Wydarzeniu towarzyszył również wykład Tadeusza Jasonka „W trosce o pamięć i prawdę”, w którym przedstawił on historię powstawania tych dokumentów. Przypomniał także działania kombatantów, którzy PRL-owskiej propagandzie chcieli przeciwstawiać prawdę historyczną. W przekazanych bibliotece zeszytach znajdują się bowiem nie tylko sprawozdania ze spotkań byłych żołnierzy 2. Dywizjonu Pociągów Pancernych, ale również ich wspomnienia wojenne, zdjęcia, korespondencja oraz wykaz eksponatów, które zgromadzili oni w izbie pamięci, urządzonej w nieistniejącej już jednostce wojskowej w Niepołomicach.

Pamięci pancernych   Przekazano w sumie 12 tomów dokumentów i list. Miłosz Kluba/GN - Podejmując próbę zorganizowania zjazdu i zgromadzenia dawnych kolegów wykonali oni heroiczną pracę – opowiadał historyk. – Odnaleźli ich rozproszonych po całym świecie - tłumaczył. Dodał, że zapis wszystkich tych starań znajduje się w pozostawionych niegdyś w parafialnym depozycie dokumentach.

Na zakończenie prowadzący wykład – nazwany przez dyrektor biblioteki „dobrym duchem historii Niepołomic” – odczytał nazwiska pancerniaków, o których udało mu się czegoś dowiedzieć i w kilku słowach przedstawił losy każdego z nich.