Niepodległościowa Małopolska

Bogdan Gancarz, Jan Głąbiński, Miłosz Kluba

publikacja 11.11.2012 18:57

Święto Niepodległości obchodzono w całej Małopolsce. Uroczystości przybierały rozmaitą formę.

Niepodległościowa Małopolska Składanie kwiatów pod pomnikiem w Parku Miejskim w Niepołomicach Miłosz Kluba/GN

Odprawiano Msze święte w kościołach parafialnych, składano wieńce i kwiaty w miejscach pamięci narodowej, organizowano koncerty,  akcje wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych,wystawy, happeningi, biesiady.

Niemal w każdej podhalańskiej szkole w związku ze Świętem Niepodległości odbyły się akademie. Uczniowie wcielili się w role postaci historycznych, nie szczędzili też gardeł, aby wyśpiewać żołnierskie nuty.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem akademia obyła się już w piątek 9 listopada. Uczniowie wcielili się w różne postacie historyczne, m.in. Józefa Piłsudskiego. Mocną stroną społeczności szkolnej są pieśni patriotyczne. Chórek szkolny zaśpiewał „Legiony”. Ostatnio zespół „Una Corda” zdobył II miejsce na konkursie pieśni żołnierskiej w Odrowążu Podhalańskim. Dzieciaki przygotowała Renata Leja. Zespół działa już od kilku lat, ma na swoim koncie także inne sukcesy. Uczniowie podhalańskich szkół uczestniczyli też w obchodach Święta Niepodległości organizowanych przez władze samorządowe.

W Niepołomicach świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny, w której wzięły udział między innymi poczty sztandarowe i orkiestra dęta "Lira". Ks. prałat Stanisław Mika, proboszcz niepołomicki, w wygłoszonym kazaniu mówił o rodzinie, jako o podstawowym składniku państwa i środowisku, w którym powinien się kształtować patriotyzm. - Wspierajmy rodzinę mądrze, ale nie próbujmy jej urządzać na nowo! - mówił, postulując,by troska o rodzinę była najważniejszym kryterium oceny współczesnego państwa.

Po Eucharystii wszyscy zebrani przeszli pod pomnik w Parku Miejskim, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje złożyły kwiaty. Z krótkim przemówieniem wystąpił burmistrz miasta Roman Ptak, który podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości i zaprosił na popołudniowy pokaz filmu "W Ciemności" Agnieszki Holland w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Zakończeniem oficjalnej części uroczystości był występ orkiestry dętej, na który złożyły się melodie najpopularniejszych pieśni patriotycznych.

 

 

Myślenice w dniu Święta Niepodległości odwiedził sam... marszałek Józef Piłsudski. Otrzymał od burmistrza klucze od bram miasta. - W rolę Piłsudskiego wciela się od kilku lat myślenicki aktor Zdzisław Uchacz. Wjeżdża zawsze przedwojenną limuzyną, w mundurze, doskonale ucharakteryzowany. Mówi, że pewnym ułatwieniem we wcieleniu się w tę arcytrudną rolę jest fakt, iż jego dziadek był podkomendnym Piłsudskiego w legionach - mówi Jakub Sosin, przedsiębiorca z Myślenic.

Na ciekawy pomysł uczczenia Święta Niepodległości wpadła Agnieszka Dmytrzyk, nauczycielka historii z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach. Zainspirowała uczniów do stworzenia patriotycznego mobilnego grafitti. Zostanie umieszczone najpierw pod myślenickim pomnikiem Niepodległości a potem na murze szkoły.

W Nowym Targu odprawiono Mszę św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego z udziałem chóru „Echa Gorczańskie”. Potem zaś w budynku Bursy Gimnazjalnej przy ul. Nadwodnej zostały otwarte dwie wystawy: „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady strzelców Karpackich w obiektywie limanowian” i „Garnizon Tarnów w II Rzeczypospolitej.

W Rabce po Mszy św. w kościele św. Teresy przemaszerowano na cmentarz, gdzie zlożono kwiaty na grobach obrońców Ojczyzny. Przed siedzibą Urzędu Miasta i na deptaku przy ul. Orkana odbywała się akcja „Bądź dumny, jesteś Polakiem”, w trakcie której rozdawano flagi i kotyliony w barwach narodowych.

W Wadowicach Msza św. została odprawiona w kościele św. Piotra Apostoła. Potem przemaszerowano pod pomnik 12 Pułku Piechoty, gdzie oddano hołd poległym i pomordowanym w walce o niepodległość Polski. Sportowym elementem obchodów był turniej tenisa stołowego „O puchar niepodległości RP” w Zespole Szkół nr 1.

W Zakopanem odprawiono Mszę św. w kościele Najświętszej Rodziny na Krupówkach a następnie uczczono pamięć poległych i zmarłych legionistów na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

Oryginalną formę świętowania wybrano w Libiążu. Po Mszy św. i złożeniu kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym, w hali sportowej przy ul. Górniczej odbyła się tu XIV Biesiada Patriotyczna pod hasłem „W zdrowym ciele – patriotyczny duch”.

Relację filmową z ubiegłorocznej biesiady można obejrzeć w serwisie You Tube pod adresem: www.youtube.com/watch?v=sXBFUkcuR3E&feature=relmfu.

W wielu miejscowościach Małopolski w obchodach niepodległościowych uczestniczyła młodzież. W Kalwarii Zebrzydowskiej, Myślenicach, Nowym Targu, Skawinie, Wadowicach i Wieliczce młodzież urządziła dla mieszkańców wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Był to element projektu „Młodzież pamięta”.