Radość pomagania. 16. Pola Nadziei

Monika Łącka

publikacja 15.03.2013 12:30

Przyjacielem żonkila zostać może każdy: wystarczy przyjść na żonkilowy koncert, wsiąść do żonkilowego tramwaju, lub – po prostu – wrzucić do puszki datek. Można też posłuchać żonkilowej piosenki (szczegóły na końcu tekstu).

Radość pomagania. 16. Pola Nadziei   Niech każdy z nas włączy się w Pola Nadziei! Grzegorz Kozakiewicz 16. edycja akcji Pola Nadziei, która w tym roku trwać będzie pod hasłem „Radość pomagania”, wystartuje już za kilka dni, w niedzielę 17 marca.

Kwesty, edukacja i Msza

– Ta radość buduje więzi miedzy tobą i mną, miedzy chorym a osobą ofiarującą towarzyszenie – nie tylko to fizyczne, ale również materialne i duchowe. W żonkilowych Polach Nadziei pomagamy tym, którzy wsparcia najbardziej potrzebują, czyli pacjentom Hospicjum św. Łazarza, które od wielu lat, dzięki życzliwości wielu tysięcy osób, niesie profesjonalną i nieodpłatną opiekę chorym u kresu życia oraz ich rodzinom – mówi Renata Połomska, koordynator „Pól Nadziei”.

Pola to akcja szczególna, bo podczas kampanii nie tylko zbierane są pieniądze umożliwiające hospicjum dalsze funkcjonowanie. – Od samego początku akcja uczy społeczeństwo, a zwłaszcza dzieci i młodzież, wrażliwości na los i potrzeby osób niepełnosprawnych i cierpiących na nieuleczalne choroby w terminalnym ich stadium – tłumaczy R. Połomska.

Radość pomagania. 16. Pola Nadziei   16. Pola Nadziei potrwają do 26 maja Archiwum TPCh Hospicjum św. Łazarza 17 marca, w dniu inauguracji tegorocznych Pól Nadziei, rozpoczną się kwesty prowadzone przy kościołach, a przez cały kwiecień będą się one odbywać także w szkołach, na uczelniach, w hipermarketach i w ponad 400 punktach usługowo-handlowych Krakowa i okolic. Kwesty będą również prowadzone zarówno podczas żonkilowych (zorganizowanych przez Hospicjum św. Łazarza) imprez plenerowych, jak i w trakcie tych, do udziału w których hospicjum zostanie zaproszone (np. festyny dzielnic, spektakle, pikniki).

Również 17 marca (o godz. 11) w kaplicy Hospicjum św. Łazarza uroczystą Mszę św. odprawi kard. Franciszek Macharski, który jest wielkim przyjacielem hospicjum i od samego początku wspiera je całym sercem.

Konkursy i YesKiezSirumem

Radość pomagania. 16. Pola Nadziei   Żonkilowy tramwaj w maju znów pojawi się na ulicach Krakowa Archiwum TPCh Hospicjum św. Łazarza W kwietniu w szkołach trwać będą prelekcje na temat opieki hospicyjnej, pogadanki oraz żonkilowe konkursy. Dla Szkolnych Klubów Przyjaciół Żonkila (jest ich już ok. 25) przygotowany został konkurs specjalny, czyli „Żonkilowe Dyktando”, a uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zmierzą się z konkursem literackim „Radość pomagania”. Nie zabraknie też konkursów plastycznych – przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych będą mieli namalować „Żonkilową kartkę dla chorego”, a na uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych czeka zadanie niezwykłe, czyli konkurs na najpiękniejszy plakat przyszłorocznych „Pól Nadziei”.

Już dziś zapraszamy też Czytelników „Gościa” na 35. koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” dedykowany „Polom Nadziei” przez Porozumienie Dzielnic Nowohuckich i Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Odbędzie się on 13 kwietnia o godz. 19 w kościele św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303, a wystąpi zespół „YesKiezSirumem”, co w języku armeńskim oznacza „kocham cię”. Zespół zaprezentuje muzykę, która jest połączeniem folku z różnych stron świata (zabrzmią dźwięki gitar, basu, pianina, akordeonu, perkusji, fletu, duduka, trombity czy fagotu) oraz piosenki poetyckiej. Większość utworów pochodzić będzie z wydanej w 2005 roku płyty „Z Aniołami”. Bezpłatne zaproszenia można będzie odbierać od 2 kwietnia w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1), Biurze Poselskim Posła Ireneusza Rasia (os. Złotej Jesieni  6/34), Punkcie Informacji Miejskiej (ul. św. Jana 2).

To nie wszystko – w maju nie wolno przegapić okazji do przejażdżki żonkilowym tramwajem, który dzięki uprzejmości MPK znów pomknie ulicami miasta.

Po prostu bądź przy mnie...

Radość pomagania. 16. Pola Nadziei   Mali przyjaciele hospicjum, czyli uczniowie Szkolnych Klubów Przyjaciół Żonkila Archiwum TPCh Hospicjum św. Łazarza Warto dodać, że każdego roku na oddziałach stacjonarnych Hospicjum św. Łazarza przebywa średnio 420 chorych, a z pomocy Domowego Hospicjum korzysta ok. 450–600 chorych. Lekarze udzielają też ok. 800 konsultacji.

– NFZ w ramach kontraktów pokrywa ok. 50 proc. ponoszonych przez nas kosztów. Pozostałą kwotę musimy zdobyć samodzielnie podczas prowadzonych akcji społecznych, głównie "Pól Nadziei". Sytuacja finansowa hospicjum często jest więc bardzo trudna i tylko dzięki nieprzerwanej, całorocznej pomocy naszych dobroczyńców możemy wciąż nieść pomoc potrzebującym. Dziękujemy także wszystkim, którzy dzielą się z nami 1 proc. podatku – mówi R. Połomska.

A jak powstało krakowskie hospicjum? Albo raczej – z czego ten dom powstał? „On wyrósł z głębokiej wiary w człowieka, który jest na ziemi najwyższą wartością. Także ten najsłabszy, wydawałoby się nieużyteczny, zawadzający...”.

Te słowa, które wypowiedział kard. Franciszek Macharski w 1996 r., gdy odprawiał pierwszą Mszę św. w nowo powstałym domu krakowskiego Hospicjum św. Łazarza, są i będą aktualne w każdej chwili działalności Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza. A jego początki sięgają 1981 r.

O tegorocznych „Polach Nadziei” będziemy często przypominać, bo „Gość Niedzielny” tradycyjnie objął nad nimi patronat medialny. Honorowy patronat nad „Polami Nadziei” sprawuje natomiast kard. Franciszek Macharski.

Ps. Żeby o „Polach Nadziei” nie zapomnieć, można sobie o nich... śpiewać. Dzięki współpracy z Instytutem Nafty i Gazu, która trwa już trzeci rok, hospicjum zainteresowali się jego pracownicy, m.in. Wojciech Łyko, który w wolnych chwilach komponuje muzykę. Pięknie ją komponuje! Do współpracy zaprosił Joannę Oparek, krakowską pisarkę, która napisała wzruszający tekst „Żonkile”.

„Po prostu bądź przy mnie, siądź przy mnie, gdy świeci słońce, to na ziemię pada cień. Nie pytaj, dlaczego, nie szukaj w tym sensu, kiedyś zrozumiesz, kiedyś przyjdzie taki dzień... jaskrawe żonkile zakwitły i przez chwilę patrzeć na nie chcę” – to tylko fragment poetyckiego utworu, który zaśpiewała Marta Florek. Efektów – w formie spotu radiowego – można będzie posłuchać na antenie Radia Plus, patrona „Pól Nadziei”. Całą piosenkę można też usłyszeć tu: http://www.youtube.com/watch?v=l4F0ZBxF4wI&feature=youtu.be