Kard. Nycz wśród miłośników Kasprowego

Jan Głąbiński

publikacja 13.05.2013 11:17

Metropolita warszawski, związany blisko z naszą archidiecezją, był gościem honorowym VI Spotkania Przyjaciół Kasprowego Wierchu, które odbyło się 12 maja na tym znanym szczycie.

Kard. Nycz wśród miłośników Kasprowego Mszę na Kasprowym Wierchu kard. Nycz odprawił w haftowanym, góralskim ornacie Jan Głąbiński /GN

Spotkaniom miłośników Kasprowego Wierchu od samego początku towarzyszy hasło: "Bliżej nieba, bliżej siebie". Inicjatorem projektu "Nasz Kasprowy", w ramach którego odbywają się doroczne spotkania, jest przedsiębiorca i społecznik Rafał Sonik. To on witał symbolicznie kard. Kazimierza Nycza na Kasprowym, kiedy tylko wysiadł z kolejki, w której był również reporter krakowskiego „Gościa”.

Warunki atmosferyczne nie pozwoliły na to, aby Msza św. mogła być odprawiona przy ołtarzu z nart, nieopodal obserwatorium na Kasprowym. Było bardzo zimno i padał śnieg, a nawet grzmiało. Organizatorzy spotkania zdecydowali, że Eucharystia będzie sprawowana w sali restauracyjnej. Ołtarz ustawiono w miejscu, gdzie w 1997 r. siedział bł. Jan Paweł II. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Nycz, który miał na sobie specjalny, góralski ornat.

– Pamiętajmy, że w górach jest specjalne sacrum, gdzie człowiek sam na sam spotyka się z Bogiem. Te szczyty nas ubogacają, choć ich dzisiaj nie widać – zauważył metropolita warszawski. Podkreślił, że każdy chrześcijanin musi być stróżem tego, co Bóg stworzył. – Przed wami specjalne zadanie. Chodzi o nasze piękne polskie góry, gdzie obowiązują pewne zasady. Musimy w tym wszystkim zachować umiar i rozwagę. Góry powinny być dostępne dla wszystkich, którzy chcą w tym miejscu odpocząć, nabrać sił – apelował kardynał.

Liturgię uświetniła kapela góralska, lekcje czytali przedstawiciele Polskich Kolei Liniowych, a modlitwę wiernych – jedna z sióstr albertynek z Kalatówek. Wspominano wszystkich zmarłych związanych z górami, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku. Dziękowano też za ostatni sezon narciarski.

Po Eucharystii gościowi honorowemu kard. Nyczowi Rafał Sonik wręczył fragmenty starej liny nośnej kolei na Kasprowy Wierch, która jest symbolem więzi łączącej przyjaciół Kasprowego Wierchu. Hierarcha otrzymał także spinkę góralską z wizerunkiem bł. Jana Pawła II. Wśród ważnych prezentów, które otrzymał metropolita warszawski, znalazły się też dawne, drewniane narty. – Będę próbował je założyć w następnym sezonie – mówił z radością kard. Nycz. Hierarcha otrzymał również wiele publikacji związanych z Tatrami, które niedawno miały swoje promocje. Kardynał ucieszył się z jeszcze jednego prezentu – filmu dokumentalnego „Nasz Kasprowy”. Płytę z nagraniem wręczył mu Janusz Julo Sus, reżyser filmu.

Wśród uczestników spotkania na Kasprowym Wierchu byli górale w strojach regionalnych z wielu oddziałów Związku Podhalan, przewodnicy górscy, ratownicy TOPR, ludzie kultury, samorządowcy, mieszkańcy Zakopanego. Przybył także z rodziną Bogdan Klich, były minister obrony narodowej.

Jak tłumaczy Rafał Sonik, spotkania na Kasprowym Wierchu zrodziły się z miłości do tej niezwykłej góry. – Projekt "Nasz Kasprowy" powstał z sentymentu do przyjaźni, które rodziły się w kolejce do kasy, na krzesełku, w marcowym słońcu, w porywach halnego, podczas walki w wylodzonych Kotłach, w muldach po pas, w czasach, gdy Kasprowy jeszcze nie widział ratraków – podkreśla R. Sonik. Dodaje, że projekt ma też na celu "kontemplowanie przeszłości", wyrażenie szacunku dla twórców i pracowników kolei na Kasprowy Wierch, dla narciarzy, którzy – trenując na stokach Kasprowego Wierchu – tworzyli historię polskiego narciarstwa zjazdowego, dla przewodników tatrzańskich, ratowników TOPR, pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego, Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego i wielu innych osób. – "Nasz Kasprowy" integruje ludzi, którzy połączeni przyjaźnią, sentymentem, wspomnieniami spotykają się raz w roku na szczycie podczas Mszy świętych pod otwartym niebem, przy polowym ołtarzu, w otoczeniu natury – mówi.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, i Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

Więcej informacji oraz aktualności dotyczące projektu "Nasz Kasprowy" można znaleźć pod adresem internetowym: www.naszkasprowy.pl.