Ewangelia bez kompromisu

Justyna Tomaszewska

publikacja 20.05.2013 12:48

- 80 proc. Amerykanów nie ma pojęcia, gdzie leży Iran, kiedy 90 proc. z nich wie, że Bush nie przepada za brokułami - mówił ks. prof. Andrzej Zwoliński, laureat nagrody "Bez światło-cienia".

Ewangelia bez kompromisu Nagrodę "Bez światło-cienia" przyznało ks. prof. Andrzejowi Zwolińskiemu Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Adam Wojnar

Wykład zamykający konferencję etyki mediów poświęcił on głupocie obecnej w mediach. Wystąpienie ks. prof. Zwolińskiego poprzedziły uroczystości wręczenia mu statuetki „Bez światło-cienia” za bezkompromisowe szerzenie prawd Ewangelii. Wyróżnienie przyznało Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

- Ks. prof. Zwoliński nazywa rzeczy po imieniu, czarne jest czarne, białe jest białe. Dotyka takich spraw, o których się na co dzień nie rozmawia - tak o ewangelizowaniu bez kompromisu mówiła Katarzyna Kucik, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, studentka laureata. - To mistrz słowa, słowa mówionego i pisanego - stwierdził ks. prof. Maciej Ostrowski, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, w wygłaszanej laudacji.

Podczas uroczystości pokazany został krótki materiał filmowy, w którym o wyróżnionym duchownym mówili słuchacze jego wykładów. Używał mocnych słów, był stanowczy i bezkompromisowy - tak najczęściej określali nagrodzonego teologa. - Mało jest osób z taką charyzmą - zaznaczył Krzysztof Kołacz, student Wydziału Nauk Społecznych UPJPII. Wśród słuchaczy wykładów ks. prof. Zwolińskiego znalazł się także dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII. - W całej uczciwości badacza stara się dotrzeć do prawdy i tę prawdę przekazać. Miałem szczęście, że byłem studentem księdza profesora - podkreślił ks. prof. Wojciech Zyzak.

- Media są źródłem głupoty. Sam tytuł jest już bezkompromisowy, ale na tym właśnie polega głupota, że mądrości jest kawałek - tymi słowami rozpoczął swój wykład laureat statuetki „Bez światło-cienia”. - Obecnie nie usłyszymy „Indianin”, tylko „native Amerykanin”, ludzie nie bywają brzydcy, tylko kosmetycznie odrębni, a czarny chleb to rasistowskie określenie. Ponadto następuje śmierć czcionki, bo ludzie nie potrafią już czytać długich tekstów. Język staje się zbędnym towarem - kontynuował ks. Andrzej Zwoliński. Teolog zwrócił uwagę na kulturę migawkową, tj. wypełnioną jedynie obrazami. Zauważył, że współczesny człowiek nie potrafi nazywać tego, co widzi. - Jesteśmy zalewani informacyjnymi chipsami. Zanika zdolność analizy i wyciągania wniosków, bo nie ma czasu. Mądrość rodzi się z wysiłku - podsumował wykładowca.

Ks. prof. Zwoliński jest wybitnym teologiem i socjologiem. W swoich licznych pracach naukowych porusza wiele bardzo różnorodnych problemów. Pisze o kwestiach takich, jak: katolicka nauka społeczna, reinkarnacja, lenistwo, duchowość XXI wieku, sekty, seksualność czy telewizja.

Wręczenie nagrody ks. prof. Zwolińskiemu było zwieńczeniem VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej Etyki Mediów „Rozumieć media - mądrość w mediach?”, zorganizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.