Katecheci, nie poddawajcie się

Paulina Biegaj

publikacja 01.09.2013 15:28

O wierze bez lęku, o myśleniu i o tym, jak bardzo potrzebni są katecheci, mówili uczestnicy kolejnych Dni Katechetycznych archidiecezji krakowskiej w Łagiewnikach.

Katecheci, nie poddawajcie się Spotkanie katechetów odbyło się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach Miłosz Kluba /GN

Wierząc, trzeba myśleć. Wolność i emocje pojawiają się po rozumie. Nie da się oddzielić rozumu od wiary. Tak mówił podczas wykładu ks. dr hab. Robert Woźniak. Takie myślenie to według niego i Benedykta XVI jedyna droga do wyzbycia się lęku, który zawsze blokuje człowieka. Tymczasem wyzbycie się go jest warunkiem osobowego spotkania z Bogiem. Czyli warunkiem wiary.

Jej przekazywanie to z kolei cel pracy katechety. Bo katecheta, jak mówił kard. Stanisław Dziwisz, ma nie tylko uczyć, ale prowadzić do spotkania z Bogiem.

Za trudną, ale dobrą pracę katecheci usłyszeli podziękowania także z ust kuratora oświaty Aleksandra Palczewskiego. Prosił on również o większy udział w konkursie biblijnym – jedynym takim konkursie w Polsce – organizowanym przez kuratorium. Aleksander Palczewski chciałby, aby liczba uczestników wzrosła o 100 procent.

Ks. prof. Jacek Szczepaniak chciałby natomiast, aby katecheci zainteresowali się studiami modułowymi i zajęciami otwartymi dla szkół średnich. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zorganizuje je dla gimnazjalistów i licealistów w 10 ośrodkach.

Uczniowie będą także mogli w tym roku pojechać na nietypowe rekolekcje. Spędzą weekend dokładnie tak, jak odpoczywał bł. Jan Paweł II. O takim nowym pomyśle opowiedział ks. Rafał Marciak, a ks. Andrzej Mulka z Nowego Sącza zaprezentował zespół „Promyczki Dobra”, czasopismo „Promyczek Dobra” i nowe filmy DVD o tematyce biblijnej. Mówił także o nowej płycie z piosenkami religijnymi dla dzieci. Nowości z Wydawnictwa św. Stanisława przedstawiła Barbara Paprot.

W czasie spotkania w Łagiewnikach nie mogło zabraknąć wątków związanych z Bożym Miłosierdziem. – Uczynki miłosierdzia to między innymi sposób zdobycia oliwy do swojej lampy. – mówił podczas kazania bp Damian Muskus, nawiązując do Ewangelii o pannach roztropnych i nierozsądnych. Oliwa to, jak powiedział, miłość. – Sama lampa nie wystarczy. W naszej osobistej miłości Boga, nikt nie może nas zastąpić – mówił.

W nawiązaniu do myśli przewodniej tegorocznych dni – lęku, Barbara Podgórska poprowadziła warsztaty. Biolog, psycholog i trener zaprezentowała „Sposoby na szkolne lęki, gniew i agresję”.

To właśnie Barbara Podgórska i ks. dr hab. Robert Woźniak stali się twarzami tegorocznych Dni Katechetycznych. – Przede wszystkim przyjechało tu bardzo fajne grono ludzi – mówiła s. Annes, biorąca udział w spotkaniu. Sama w tym roku będzie prowadziła lekcje religii, po raz pierwszy w Krakowie. Inna katechetka uczestniczy w Dniach Katechetycznych od 15 lat i chwali całą inicjatywę. Jak mówi, ten czas jest jej potrzebny także jako odprężenie i okazja do spojrzenia z nadzieją w przyszłość.