Modlitwa o pokój

o. Jan Maria Szewek OFM

publikacja 08.09.2013 08:58

U krakowskich franciszkanów modlono się o pokój w Syrii.

Modlitewne apele o pokój rozległy się w bazylice franciszkanów Modlitewne apele o pokój rozległy się w bazylice franciszkanów
Bogdan Gancarz/GN

W Wigilię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (7 września), wierni na całym świecie pościli i modlili się o pokój w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Na apel Ojca Świętego Franciszka odpowiedzieli również krakowscy franciszkanie.

Rano zakonnicy modlili się w tej intencji w swoim gronie podczas tzw. Mszy świętej konwentualnej, a wieczorem z wiernymi pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia. Msza św. u franciszkanów w Krakowie o 19.00 nie była przypadkowa. W tym czasie bowiem papież Franciszek modlił się z wiernymi w tej samej intencji na Placu św. Piotra w Rzymie.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej w okolicznościowym kazaniu mówił, że walki między ludźmi spowodowane są pychą, chęcią panowania i chciwością.

Przekonywał zgromadzonych w świątyni, że Chrystus co prawda przyniósł na ziemię pokój, ale człowiek w swojej wolności nie raz Bogu mówił „nie”.

- Człowiek jest wolny. Może przyjąć dar pokoju, ale może dar Boży zniszczyć, pomniejszyć, odrzucić. Człowiek jest wolny i może powiedzieć Bogu „nie” i poddać się duchowi kłamstwa - szatanowi, który jest ojcem pychy i wszelkiej niezgody - wyjaśniał kaznodzieja.

Bp Szkodoń w bazylice św. Franciszka przywoływał jej patrona i innych świętych franciszkańskich związanych z tym miejscem.

- W tej świątyni wołamy do Ojca św. Franciszka. Na nowo przeżywamy ten szczególny związek, jaki jest między pokojem i dobrem. W tej świątyni myślimy o św. Maksymilianie, który tak bardzo doznał mocy nienawiści, ale dał świadectwo, że miłość jest potężniejsza niż nienawiść, że życie - dar Boga jest potężniejsze niż śmierć. Prośmy błogosławioną Anielę, niech jej świętość, jej oddanie Bogu, niech jej cierpienie fizyczne i duchowe wesprze naszą modlitwę, wesprze nasze wołanie - apelował.

Biskup prosił też Matkę Najświętszą, aby była Królową Pokoju, aby wyprosiła wszystkim narodom dar pokoju z Bogiem, z bliźnimi, i z samymi sobą. Na koniec homilii zwrócił się bezpośrednio do Chrystusa: „Daj światu, Jezu Chryste, Królu Pokoju, daj łaskę pokoju”.