Kościół z solarami

as

publikacja 10.09.2013 12:11

Budynek kościoła i plebanii w Glisnem ma już solary. Zakończyły się prace przy montażu paneli słonecznych i instalacji solarnej.

Kościół z solarami Ze względu na stromy dach kościoła, solary zostały zamontowane na skarpie przy budynku ks. Andrzej Sawulski

Leżący pod Luboniem obiekt sakralny, należący do księży sercanów, jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej posiadającym solary w ramach realizowanego na terenie gminy Mszana Dolna oraz gmin partnerskich projektu „Odnawialne źródła energii”.

– Cieszę się, że już w kranach płynie darmowa ciepła woda. Byłem zaskoczony, że w kilka godzin od uruchomienia można było z niej korzystać. Budynek jest dość duży, ponieważ obejmuje kościół i dom zakonny, stąd projekt instalacji był jednym najbardziej rozbudowanych, ale pracownicy firmy Dolmex inż. Wojciecha Gocała z Mszany Dolnej świetnie poradzili sobie z jego realizacją – mówi rektor kościoła w Glisnem ks. Andrzej Sawulski SCJ.

Kolektory słoneczne zostały umieszczone na skarpie przed budynkiem ze względu na stromy dach kościoła. Zbiornik na wodę i całą instalację zainstalowano natomiast w przyziemiu. Jej sercem jest sterownik – mały komputer odpowiedzialny za funkcjonowanie całego systemu, pokazujący schemat działania instalacji. – Woda w zbiorniku przy dobrym nasłonecznieniu może osiągnąć temperaturę 90 st. i wtedy system sam się wyłącza, a nadmiar ciśnienia jest przekazywany do naczynia przeponowego – objaśnia pracę urządzenia inż. Gocał, którego firma jest jedną z 27 brygad pracujących przy instalacji jako podwykonawca.

– Instalacja solarna jest stosunkowo prosta pod względem hydraulicznym, natomiast ważna jest rzetelność wykonania, gdyż każde rozszczelnienie lub niewłaściwe ustawienie urządzeń może powodować zakłócenia i awaryjność pracy systemu – podkreśla, wskazując na potrzebę obserwacji ciśnienia w stacji solarnej i ciśnienia wody na manometrze.

– Już prawie 650 budynków mieszkalnych w naszej gminie, a także w gminach partnerskich (Kamienica, Dobra, Raba Wyżna, Niedźwiedź i miasto Mszana Dolna) posiada czynne solary. Kościół w Glisnem jest pierwszym spośród sześciu obiektów użyteczności publicznej. Instalację udało się tu zamontować jeszcze w tym słonecznym wrześniu – mówi inż. Antoni Róg, kierownik projektu, który odwiedził Glisne zaraz po włączeniu systemu. Jego zdaniem, solary przynoszą wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za gaz, co w perspektywie lat daje spore oszczędności.

– Jeżdżę od maja do miejsc, gdzie solary już działają i rozmawiam z ich użytkownikami. Sprawdzam także wykonanie projektów, bo takie jest moje zadanie. Ci, którzy włączyli się w nasz projekt, są zadowoleni, a wszelkie obawy, jakie wcześnie były podnoszone (co się stanie, gdy wyłączą prąd, gdy zabraknie wody), szybko zniknęły, ponieważ  ludzie przekonali się, że przez kilka miesięcy mają za darmo ciepłą wodę – podkreśla A. Róg.

Dostawę i montaż instalacji solarnych wykonuje - w ramach Programu Szwajcarsko-Polskiej Współpracy - firma Skorut Systemy Solarne z Myślenic. Jeszcze w tym roku przewidziany jest montaż systemów w 600 budynkach. Zakończenie prac ma nastąpić w 2014 r.