Sanktuarium MB Fatimskiej bazyliką

mk

publikacja 15.09.2013 15:30

- Dobrze się stało, że Trzebinia i ta część diecezji ma bazylikę - mówił kard. S. Dziwisz.

Sanktuarium MB Fatimskiej bazyliką Uroczystą Mszę św. o godz. 21 poprzedziła procesja z figurą MB Fatimskiej Miłosz Kluba /GN

– Niepokalane Serce Maryi biło zawsze w rytmie Najświętszego Serca Jej Syna. Dlatego tak bardzo tytuł kościoła, dedykowanego Najświętszemu Sercu Jezusa, współbrzmi z drugim tytułem tej świątyni – z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystego ogłoszenia watykańskiego dekretu nadającego kościołowi w Trzebini godność bazyliki mniejszej.

„Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Benedykta XVI, z wielką radością przyozdabia kościół parafialny, poświęcony Bogu na cześć Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini (...) tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej wraz ze wszystkimi prawami oraz należnymi przywilejami liturgicznymi” – głosi watykański dokument, który w czasie uroczystości 14 września odczytał kanclerz krakowskiej kurii metropolitalnej ks. dr hab. Piotr Majer.

Przez ten akt nowa bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini włączona zostaje w szereg najbardziej czcigodnych świątyń w Polsce – mówił w homilii kard. Dziwisz. Przypomniał, że tylko cztery rzymskie bazyliki noszą tytuł „większych”. Tytuł i godność bazyliki, wyróżniający i nobilitujący od dziś tę świątynię, powinien przypominać wszystkim przybywającym do niej i modlącym się w niej, że należymy do jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła, obejmującego wszystkie kontynenty i narody, języki i kultury. Niech w tej świątyni wznosi się szczególna modlitwa za cały Kościół powszechny, zwłaszcza za obecnego Biskupa Rzymu, papieża Franciszka, oraz jego następców – zachęcał metropolita krakowski.

W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani, wierni, członkowie rodziny salwatoriańskiej, młodzież salwatoriańska oraz przedstawiciele władz samorządowych i parlamentu.

Starania o nadanie tytułu bazyliki mniejszej sanktuarium MB Fatimskiej wspominał proboszcz i kustosz ks. Piotr Żydek SDS. – Pamiętam to nasze spotkanie w listopadzie 2011 roku, kiedy byliśmy u ciebie, księże kardynale, razem z księdzem prowincjałem. Wyraziłeś wtedy wielką radość i dałeś swoje błogosławieństwo – mówił, witając metropolitę.

Opis historii świątyni i kwitnącego w niej kultu powstał w kwietniu ubiegłego roku. Na początku sierpnia dokumenty zostały złożone w Watykanie, a 31 stycznia była już decyzja Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. – Opis kościoła został przygotowany tak dobrze, że kongregacja nie potrzebowała żadnych dodatkowych informacji – mówił w rozmowie z GN ks. Żydek. – Widać Opatrzność tak chciała – podkreślał.

O kościele w Trzebini pisaliśmy w papierowym wydaniu „Gościa Krakowskiego” w tekście Piękna, choć trudna.