Rozwiąż (sobie) język

pl

publikacja 02.10.2013 10:47

Połączone siły dwóch uniwersytetów, akademicy, dziennikarze i styliści uczą... pięknego wysławiania się. Fachowo!

Rozwiąż (sobie) język Atmosfera na zajęciach jest znakomita Archiwum Szkoły Retoryki UJ

Mało kto wie, że w Krakowie działa najstarsze w Polsce Podyplomowe Studium Retoryki. Jego powstanie to wspólny pomysł dwóch uniwersytetów – Jagiellońskiego i Papieskiego. Od 1995 roku liderem i dobrym duchem przedsięwzięcia jest ks. prof. Wiesław Przyczyna, przewodniczący Stowarzyszenia Homiletów Polskich, przewodniczący Komisji Języka Religijnego PAN. Studium swoją silną, kobiecą ręką kieruje dziś dr Aneta Załazińska, autorka licznych podręczników z dziedziny retoryki i komunikacji.

Wystąpień publicznych i pięknego wysławiania się uczą tu nie tylko językoznawcy, także znani dziennikarze, a nawet... styliści. Wśród wykładowców znajdujemy nazwiska Michała Rusinka czy Iwony Meus-Jargusz. Są też poeta (i były szef TVP Kultura) prof. Krzysztof Koehler i prof. Karol Klauza, szef Instytutu Dziennikarstwa na KUL.

Kto uczy się w Krakowie retoryki? Głównie osoby, dla których słowo jest „narzędziem  pracy”: urzędnicy, prawnicy, księża, biznesmeni, nauczyciele. Nie brak także młodych ludzi marzących o karierze politycznej czy działalności publicznej. Jedynym warunkiem dostania się do szkoły jest wyższe wykształcenie. Grupy są niewielkie, umożliwiające indywidualne ćwiczenia, atmosfera znakomita. Ponieważ studenci zjeżdżają z różnych stron kraju – i są to ludzie mający swoje obowiązki – zajęcia  są skondensowane, odbywają się raz w miesiącu, w piątkowe wieczory i w soboty, przez trzy semestry. Pierwszy rok studiów kończy się egzaminem polegającym na wygłoszeniu przed audytorium złożonym ze wszystkich słuchaczy i komisją egzaminacyjną wybranego rodzaju przemówienia. Zwieńczeniem studium jest natomiast złożenie egzaminu dyplomowego – wygłoszenie i obrona przemówienia przed komisją egzaminacyjną oraz audytorium złożonym ze słuchaczy roku pierwszego. – W ubiegłym roku egzamin końcowy był naprawdę znakomity! Świetne mowy, wymagająca publiczność, a potem pyszny „obiad retorów”. Tak się u nas studiuje! Serdecznie zapraszamy – mówi ks. prof. Przyczyna.

Studium Retoryki formalnie działa przy Wydziale Polonistyki UJ. Zapisy prowadzone są do 15 października. Więcej szczegółów na: www.uj.edu.pl/web/retoryka.