Order od braci Węgrów

Bogdan Gancarz

publikacja 04.10.2013 09:37

Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury został odznaczony wysokim orderem węgierskim.

Order od braci Węgrów Order wręczył prof. Purchli (po lewej) przewodniczący parlamentu węgierskiego Katarzyna Jagodzińska

Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej wręczył w Warszawie prof. Jackowi Purchli przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér.

- W uzasadnieniu napisano, że prezydent Węgier János Áder nadał to wysokie odznaczenie prof. Purchli jako dowód uznania dla jego zasług „na rzecz pielęgnowania i rozwoju węgiersko-polskich relacji historycznych, kulturalnych i naukowych”. Dialog na polu kultury między Polską i Węgrami prof. Purchla prowadzi w szczególności w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury, którym kieruje nieprzerwanie od 1991 r. – poinformowała Edyta Gajewska z MCK.

Order Zasługi Republiki Węgierskiej to najwyższe odznaczenie państwowe w tym kraju. Jego nadawanie wznowiono w 1991 r. Wielkim Mistrzem Orderu jest prezydent Węgier. Insygnia tego odznaczenia mają kształt emaliowanego na biało krzyża kawalerskiego z herbem Węgier pośrodku.

- Współpraca kulturalna z Węgrami od ponad 20 lat zajmuje kluczową pozycję w programie MCK. Za swoją aktywność na tym polu instytucja została wyróżniona w poprzednich latach w Budapeszcie m.in. nagrodą Árona Mártona i Nagrodą Wyszegradzką (jako pierwsza instytucja w Europie Środkowej) – poinformowała Edyta Gajewska.

Wspólnie z węgierskimi partnerami od 2011 r. MCK m.in. organizuje w Krakowie Forum Dziedzictwa Europy Środkowej – wielkie międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej. Nakładem Wydawnictwa MCK ukazał się ostatnio zbiór esejów prof. Csaby G. Kissa, wybitnego węgierskiego znawcy zagadnień środkowoeuropejskich, zatytułowany „Lekcja Europy Środkowej” – dodała J. Gajewska.

Prof. Jacek Purchla jest najwybitniejszym polskim znawcą problemów dziedzictwa kulturowego. Prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe, obejmujące m.in. problemy historii społecznej, historii sztuki, rozwoju miast, z uwzględnieniem aspektów gospodarczych, teorii i praktyki ochrony dziedzictwa kulturowego. Jest wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Wśród jego licznych książek na wyróżnienie zasługują m.in. „Jak powstał nowoczesny Kraków”, „Matecznik polskości. Pozaekonomiczne czynniki rozwoju Krakowa w okresie autonomii galicyjskiej” i „Kraków w Europie Środka”.