Przesyłka dla potomnych

mk

publikacja 10.12.2013 18:36

Gość Niedzielny trafił do „kapsuły czasu” w Centrum Jana Pawła II.

Przesyłka dla potomnych "Przesyłkę" w specjalnych tubach umieścił główny architekt sanktuarium Andrzej Mikulski Adam Wojnar /GN

Do tzw. "kapsuł czasu" na dachu kościoła oraz dzwonnicy sanktuarium błogosławionego papieża trafiły, jak wyjaśnia Piotr Sionko z Centrum JPII, "pamiątki naszych czasów, które mają przypominać potomnym historię i okoliczności, w których powstała budowa papieskiego Centrum".

Wśród umieszczonych w podstawach dwóch krzyży przedmiotów znalazły się m.in. gazety codzienne, monety, kaligrafowane dokumenty, opisujące historię i ideę budowy centrum, a także dary przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza (m.in. pamiątkowe złote medale papieskie: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka, a także medal metropolity krakowskiego) oraz s. Tobianę Sobótkę, przez lata towarzyszącą Ojcu Świętemu.

Do szczelnie zamkniętej tuby (zabezpieczonej, by jej zawartość w nienaruszonym stanie przetrwała dziesiątki, a może setki lat) włożony został także "Gość Niedzielny". Warto przypomnieć, że niemal dokładnie rok temu nasz tygodnik trafił także do "kapsuły czasu" na dachu bazyliki oo. dominikanów (pisaliśmy o tym w tekście: "Gość" w kapsule czasu).

Wypełnienie pierwszej z "kapsuł" - pod krzyżem na dzwonnicy papieskiego sanktuarium - miało się odbyć już 6 grudnia, jednak silny wiatr uniemożliwił pracę dźwigu i operację trzeba było przełożyć. Ostatecznie udało się tego dokonać, wraz z wkładaniem przedmiotów do drugiej "kapsuły", na dachu kościoła dopiero 10 grudnia.

Jak przypomina Piotr Sionko, umieszczanie pamiątek związanych z daną epoką u podstawy krzyży na nowo powstałych obiektach sakralnych jest kontynuacją wiekowej tradycji. - W środę jej kontynuatorem stało się także krakowskie Centrum "Nie lękajcie się!" - podkreśla.