Wolność według góralskiej młodzieży

jg

publikacja 04.06.2014 14:50

Były własne muzyczne zawołania o wolności i wspomnienia świadków tamtych czasów. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Nowym Targu podsumowała projekt "1989 - fundament współczesności".

Wolność według góralskiej młodzieży Plakaty pokazywane na okolicznościowej wystawie mają już wartość historyczną Jan Głąbiński /GN

Podsumowanie projektu odbyło się 4 czerwca w sali gimnastycznej szkoły. – Nasze spotkanie jest okazją do analizy szeroko rozumianych wyborów ludzkich, wyborów na każdej płaszczyźnie życia, wyborów dokonywanych przez społeczeństwo, którego udziałem, jak pisał ks. prof. Józef Tischner, stał się "nieszczęsny dar wolności". Nasze spotkanie ma podkreślać, że "wolność nie jest nam dana, lecz zadana", jak z kolei mówił Jan Paweł II – przypomniała dr Beata Tarnawska, dyrektor liceum.

Spotkanie przygotowane przez uczniów i nauczycieli nowotarskiego liceum miało podsumować projekt edukacyjny z historii najnowszej pt. "1989 - fundament współczesności", który był realizowany w placówce od grudnia do kwietnia. Jego efekty wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć na prezentacjach multimedialnych. Był też pokaz prac plastycznych oraz symboliczna walka obozu "czarnego" z "czerwonym". Uczniowie przygotowali również kilka piosenek o wolności, niektóre były ich autorstwa.

Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jerzy Zacharko opowiedział o polityce władz komunistycznych wobec opozycji w latach 80. XX wieku oraz o przebiegu czerwcowych wyborów w 1989 r. – To były pierwsze częściowo wolne wybory, ale to one dały nam tę upragnioną wolność – zaznaczył działacz "Solidarności". Wspomniał, że największy oddział tego związku zawodowego był przy Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale", które zasłynęły z produkcji "relaksów" – ocieplanych butów na zimę.

J. Zacharko wspomniał ponadto postacie zasłużone dla Podhala, które znalazły się w pierwszym Sejmie kontraktowym w 1989 r. Byli wśród nich śp. Władysław Skalski i Zofia Kuratowska.

Podczas spotkania w nowotarskim liceum odbył się także wernisaż przygotowanej przez uczniów i pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu wystawy. Można na niej oglądać ciekawe pamiątki związane z "Solidarnością" i wyborami z 4 czerwca 1989 r. Są m.in. plakaty z kandydatami oraz pierwszy egzemplarz "Gazety Wyborczej".

Pierwszy raz wystawa była prezentowana podczas niedawnej Nocy Muzeów.