Dziękowali za wolność

bg

publikacja 08.06.2014 20:25

Zakończyły się krakowskie obchody 25. rocznicy wyborów z 1989 r., torujących drogę do wolności naszego kraju.

Dziękowali za wolność Prezydent Komorowski zasadził w Nowej Hucie Dąb Wolności Grzegorz Kozakiewicz

W niedzielę 8 czerwca w katedrze wawelskiej odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tego samego dnia prezydent zasadził w Nowej Hucie Dąb Wolności i spotkał się w Nowohuckim Centrum Kultury z osobami zaangażowanych w trakcie wyborów 1989 r. w działania strony społecznej. Wręczono im m.in. medale „Dziękujemy za wolność”, ustanowione przez krakowskie Stowarzyszenie Sieć Solidarności.

- To symboliczny wyraz podziękowania dla szerokiego kręgu ludzi, którzy w okresie po 13 grudnia 1981 r. brali udział w tworzeniu wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej Rzeczpospolitej Polski. W szczególności chodzi o osoby, które w okresie od 13 grudnia 1981 do 4 czerwca 1989 r. działały w strukturach: konspiracyjnych NSZZ „Solidarność” pracowniczych lub rolniczych, innych partii i organizacji opozycyjnych, młodzieżowych, studenckich - powiedział Edward Nowak z Sieci Solidarności, niegdyś legendarny działacz nowohuckiej „Solidarności”, 4 czerwca 1989 r. wybrany do sejmu z listy solidarnościowej.

Na awersie medalu widnieje grawerowany wizerunek maszerującego tłumu hutników podczas strajku wiosną 1988 roku, niosących flagę w barwach narodowych Polski (część logo NSZZ „Solidarność”).

Wśród wyróżnionych medalem, prócz prezydentów: Wałęsy, Kaczyńskiego i Komorowskiego, znaleźli się także żyjący i zmarli działacze „Solidarności” m. in. Roman Ciesielski, Mieczysław Gil, Edward Nowak i Władysław Skalski.

- Źródłem mego wzruszenia jest to, że mogę być dzisiaj razem z państwem w Nowej Hucie, która sama w sobie jest symbolem - i złego okresu budowania przeciw tradycji narodowej, przeciw wartościom, które tworzyły naród - ale jest także symbolem zwycięstwa trudnej walki. Na końcu okazało się, że to, co było budowane przeciw wartościom polskim, okazało się źródłem zwycięstwa i sukcesu, obróciło się na dobre - stwierdził prezydent Komorowski.

Prezydent uhonorował odznaczeniami osoby zasłużone w organizowaniu wyborów w 1989 r. ze strony solidarnościowej. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał m.in. Tadeusz Skiba, który wówczas był jednym z najenergiczniejszych organizatorów w Małopolskim Komitecie Obywatelskim „Solidarność” przy ul. Siennej.