Krzyż łaskami słynący

Monika Łącka

publikacja 11.09.2014 11:02

Wieczorem 13 września z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęły się uroczystości odpustowe w sanktuarium w Mogile.

Krzyż łaskami słynący „Dziękuję Ci, Jezu, za uzdrowienie z choroby” – piszą często wierni, którzy w Mogile w namacalny sposób poczuli dotyk Boga Monika Łącka /Foto Gość

Nie ma chwili, by to miejsce było puste – do kościoła wciąż przychodzą wierni by prosić, dziękować i uwielbiać Boga za otrzymane łaski: niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia powrotu do zdrowia, znalezienia pracy, rozwiązania trudnych problemów. Wiele osób przychodzi tu także „kursując” między kościołem, a pobliskim Szpitalem im. Żeromskiego, by polecać Bożej opiece tych, którzy pilnie tego wsparcia potrzebują. Każdego dnia do Mogiły przychodzi też grupa mężczyzn, którzy na kolanach obchodzą ołtarz w kaplicy Świętego Krzyża.

Mogilskie sanktuarium od prawie ośmiu wieków jest ważnym miejscem na duchowej mapie Krakowa. Do tej podkrakowskiej wsi duszpaterzujący i dziś w Mogile cystersi przywędrowali w 1222 r. z klasztoru w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Wkrótce u stóp legendarnego kopca Wandy wybudowali klasztor i kościół, któremu nadano wezwanie Matki Bożej Wniebowziętej i św. Wacława męczennika. Z czasem opactwo zaczęło stawać się coraz bardziej znane i słynąć łaskami, jakie otrzymywali modlący się w nim ludzie: królowie, magnaci, możnowładcy, późniejsi błogosławieni i święci oraz niezliczona ilość zwykłych mieszkańców Krakowa i całej Polski. Przed cudownym krzyżem klęczeli m.in. święta Jadwiga Królowa, król Zygmunt Stary, Adam Chmielowski (św. Brat Albert). W bardziej współczesnych czasach, już jako biskup i kardynał, a w końcu papież, chętnie modlił się tu również Karol Wojtyła.

Krzyż łaskami słynący   Przed słynącym łaskami krzyżem każdego dnia wypraszają mniejsze i większe cuda Monika Łącka /Foto Gość Sława mogilskiego sanktuarium rozprzestrzenia się i w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, o czym świadczy ogromna ilość wotów i tabliczek dziękczynnych otaczających cudowny krzyż. Niezliczona liczba wiernych w szczególny sposób modli się przy nim we wrześniu, podczas trwającego tydzień odpustu z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

W tym roku podczas odpustu wspominana będzie również wizyta św. Jana Pawła II w Mogile, który 35 lat temu, w czerwcu 1979 r. wygłosił tu jedną z najważniejszych dla Polaków homilii. Za jego wstawiennictwem wierni wypraszać będą potrzebne łaski dla wszystkich pielgrzymów, ich rodzin i dla całej ojczyzny.

Wszystko rozpocznie się w sobotę 13 września Mszą św. o godz. 18, po której odbędzie się procesja z relikwiami Krzyża Świętego. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 14 września – o godz. 11 Sumie Pontyfikalnej na placu św. Jana Pawła II przewodniczyć będzie bp Edward Frankowski z Sandomierza. Od poniedziałku do soboty o godz. 6, 7, 8.30, 10, 15.30 i 18 odprawiane będą Msze św. i nabożeństwa podczas których pielgrzymi rozważać będą mękę Chrystusa, uwielbiać Go i dziękować Mu za dobro, jakiego doświadczają w życiu.

Każdego dnia o godz. 11.30 odprawiana będzie również uroczysta Msza św., której przewodniczyć będą wspólnoty zakonne z Krakowa: dominikanie, franciszkanie konwentualni, franciszkanie reformaci, księża misjonarze św. Wincentego á Paulo oraz paulini. W piątek 19 września, w dzień diecezjalnej pielgrzymki chorych i niepełnosprawnych Caritas, o godz. 11.30 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Tego dnia podczas Mszy św. o godz. 18 zgromadzą się z kolei pielgrzymi z parafii nowohuckich i okolic, aby pod przewodnictwem swoich duszpasterzy uczcić Chrystusowy Krzyż i prosić o potrzebne łaski w codziennym życiu. Przed Eucharystią o godz. 17.15 odprawiona będzie Droga Krzyżowa w ogrodzie klasztornym.

Odpust zakończy się w niedzielę 21 września Mszą św. pontyfikalną, której o godz. 11 przewodniczyć będzie o. Dominik Chucher, opat szczyrzycki.

Pełny program uroczystości odpustowych można znaleźć na www.mogila.cystersi.pl.

O mogilskim sanktuarium piszemy szerzej w najnowszym numerze "Gościa Krakowskiego" (z datą 14 września).