Rok pojubileuszowy

mk/mł

publikacja 01.10.2014 14:40

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął 1 października 651. rok akademicki w swojej historii.

Rok pojubileuszowy Korowód profesorów uniwersytetu zatrzymał się przed Collegium Novum, gdzie władze uczelni złożyły wieniec pod Dębem Wolności Miłosz Kluba /Foto Gośc

Na uroczystość złożyły się - zgodnie z tradycją - Msza św. w Kolegiacie św. Anny, przemarsz studentów i pracowników (w togach) ulicami Krakowa oraz oficjalna inauguracja w gmachu Auditorium Maximum.

Zakończeniem pierwszego dnia roku akademickiego będzie wieczorny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" oraz iluminacja budynków tzw. kwartału akademickiego, czyli położonych przy ul. Gołębiej Collegium Novum i Collegium Minus.

Projekcję wideo, dzięki której na zabytkowych murach widzowie zobaczą podróż po historii i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie można oglądać od godz. 19. do 23. Będzie to powtórka iluminacji, która odbyła się w maju podczas kulminacji obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rok pojubileuszowy   Gmach instytutu prezentuje się imponująco Adam Wojnar Z nowym rokiem akademickim UJ otworzył też nowy wydział na Kampusie na Ruczaju. Jedni chwalą go za piękno i rozmach inwestycji. Inni ganią za… brak wykończenia.

Liczby, którymi można opisać kompleks budynków, w których znajdą swoje lokum studenci fizyki, astronomii i informatyki stosowanej, oraz - rzecz jasna - pracownicy tego wydziału (a będzie ich 420), robią wrażenie. Łączna powierzchnia gmachu wynosi aż 23448 mkw., a kubatura - 145250 metrów sześciennych. Pomieszczenia dydaktyczne (sale wykładowe amfiteatralne, sale wykładowe, sale ćwiczeń, sale seminaryjne) zajmą 1367 mkw., laboratoria dydaktyczne - 1922 mkw., a pracownie komputerowe 772 mkw.

By ułatwić poruszanie się po kompleksie (całkowicie dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych), w którym szybko można się zgubić, budynki zostały oznaczone od A do J.

I najważniejsze: na wydziale uczyć się będzie 1379 studentów i 216 doktorantów.

Prace nad nowym budynkiem ruszyły 10 lat temu - wtedy pojawiły się pomysł i koncepcja inwestycji. W 2005 r. powołany został zespół konkursowy, który opracował regulamin konkursu na najlepszy projekt urbanistyczno-architektoniczny.

Z sześciu złożonych prac wybrano jedną i pod koniec grudnia 2006 r. podpisana została umowa na wykonanie projektu. Pozwolenie na budowę zostało wydane w 2008 r., a sama budowa rozpoczęła się w 2010 r. W lipcu tego roku wydział dostał pozwolenie na użytkowanie.

Pierwszy października jest jednak tylko umowną datą otwarcia kompleksu, bowiem wiele sal i pomieszczeń trzeba jeszcze wykończyć i doposażyć.

Niektórzy pracownicy mówią więc, że gmach robi gigantyczne wrażenie, ale tylko wizualne, bo trwająca od dłuższego czasu przeprowadzka - a termin jej końca nie jest do końca znany - utrudnia prowadzenie prac badawczych i opóźnia wiele projektów.

Uniwersytet Jagielloński na oficjalne otwarcie wydziału dał więc sobie czas do końca miesiąca. Sfinansowanie pełnego wyposażenia obiektu było możliwe dzięki dotacji, jaką UJ otrzymał z dotacji unijnej (z funduszy strukturalnych pochodzi aż 11,7 mln zł).

Ciekawość dziennikarzy, którzy odwiedzili wydział, szczególnie wzbudziło kilka pracowni m.in. pracownia fizyki jądrowej, nad wejściem do której uwagę przyciąga wielki napis: „Promieniowanie jest wszędzie”.

Wewnątrz również jest interesująco: detektor wychwytujący cząsteczki promieniowana napływające z kosmosu, urządzenia z zakresu fizyki nanostruktur, optyki - to „zabawki” dla najbardziej wtajemniczonych, które laicy mogą co najwyżej oglądnąć i dotknąć.

Warto dodać, że Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej jest jedną z najważniejszych jednostek naukowych w Polsce i znalazł się na liście 10 krajowych naukowych ośrodków wiodących.